szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Hét doktort és gyógyszerészt állítottak szerdán bíróság elé száztíz fiatal halála miatt. Az áldozatok az agy sorvadását okozó Creutzfeldt-Jakob kórban szenvedtek, őket pedig szennyezett növekedési hormonnal kezelték, írja az AP.


Creutzfeldt-Jakob szindróma
A CJD egy gyógyíthatlan, igen ritka és halálos idegi rendellenesség. Több éves lefolyása alatt a szellemi teljesítőképesség folyamatosan romlik. A halált követő szövettani vizsgálatok az agy szivacsot idéző elváltozásokat mutatnak, innen is ered a 2004-ben világszerte elterjedt kifejezés, a szivacsos agyvelőelfajulás, azaz a BSE.
A hatvanas és a nyolcvanas évek között emberi holttestek agyalapi mirigyéből gyűjtött növekedési hormonokkal kezeltek többezer, növekedési rendellenességben szenvedő francia fiatalt, mivel azok állapota növekedési hormonszintjük nem megfelelő állapotának volt köszönhető.

A programot 1988-ban zárták le, miután kimutatták, hogy a fertőzött növekedési hormonok CJD-t okoznak - mindezt már három évvel azután, hogy az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában abbahagyták a páciensek kezelését a halálos agykór megjelenését követően, a nyomozás azonban csak később, egy 1991-es feljelentést követően indult el. A nyomozás során az is kiderült, hogy a hormonok begyűjtését arra nem kiképzett dolgozók végezték, illetve a hormonok orvosi célokra való előkészítése sem a megfelelő módon zajlott.

Az ügyész szerint 1985-ben már ismert volt a szennyezett hormonok és a CJD közöti kapcsolat, a francia programot pedig jóval hamarabb kellett volna befejezni. Az ügyben szereplő hét vádlott ellen különböző vádakat hoztak, várható börtönbüntetésük 3 és 10 év között mozog.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Kergemarha-kór: emberi maradványokat daráltak a marhatápba

Nem kizárt, hogy a főként Angliában óriási károkat okozó, úgynevezett szivacsos agysorvadás (BSE) az emberekről terjedt át az állatokra úgy, hogy a takarmányokba az állati maradványok mellett emberi csontok is kerülhettek – erre a hátborzongató feltételezésre jutottak brit tudósok.

MTI Világ

Kergemarhakóros szlovén négylábú Ausztriában

BSE kórral fertőzött szarvasmarhát szállítottak néhány nappal ezelőtt Szlovéniából Grazba, ahol az állat levágása után az osztrák egészségügyi hatóságok kimutatták a kórt, így az állat húsa nem került forgalomba - jelentette be az osztrák egészségügyi minisztérium.