szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt öt év során először kellett váratlanul módosítani az ISS nemzetközi űrállomás pályáját, miután egy olyan műhold maradványai kerültek hozzá közel, amely az orosz űrügynökség szerint nem is volt ott.

Az MSNBC weboldalának értesülései szerint az öt percig tartó manővert az űrállomáson dolgozó asztronauták az Európai Űrügynökség (ESA) automata szállítójárművével (ATV) hajtották végre, amely az ISS orosz végéhez csatlakozik. A művelet következtében az űrállomás közel 29 000 km/h-s sebessége valamelyest lelassult, s mintegy másfél kilométerrel alacsonyabb pályára állt.

Orosz kémműhold maradványait kerülgetik?
© NASA

Az ATV-t már készítik fel arra, hogy október elején visszatérjen a földre, miután az elmúlt fél év során sikeresen feltöltötték vele az ISS raktárait. A földi irányítás az elkövetkezendő három hét során teszteli majd a jármű rendszereit, hogy biztonságosan visszatérhessen a Földre. A manőver következtében azonban kénytelenek voltak a leválasztás utáni tesztprogramhoz szükséges üzemanyag egy részét felhasználni.

A NASA beszámolója szerint a manőverre azért volt szükség, mert az előrejelzések szerint nagyobb űrszemét darabok közelednek az ISS felé, amelyek egy mérföldön (1,6 kilométer) belül haladnak el az űrállomás mellett. Ez jelentős veszélyforrásnak minősül, s az előírások szerint ilyenkor kerülő manővert kell végrehajtani.

Általában egy ilyen művelet során magasabb röppályára állítanák az űrállomást, hogy a Föld tömegvonzásából adódó súrlódást csökkentsék. Jelenleg azonban az ISS a magassági maximuma közelében van, s ha tovább távolodna a bolygótól, akkor ez problémákat okozna az elkövetkezendő hónapokra tervezett küldetések során.

„A legutóbbi elkerülő manővert 2003 május 30-án kellett végrehajtani, s a legutóbbi röppálya-csökkentésre még 2000-ben volt szükség, amikor az űrállomás üzembe helyezése előtt két modult távvezérléssel kapcsoltak össze a földi irányítás tagjai” – nyilatkozta az MSNBC-nek Kelly Humphries, a NASA szóvivője.

Orosz hírügynökségi értesülések szerint a manőverre azonosítatlan eredetű űrszemét kikerülése miatt volt szükség. Az ESA közleménye szerint a hulladék egy kiszolgált műhold darabjaiból áll. A NASA hírfolyama szerint egy használt orosz rakéta, egy valamivel részletesebb beszámoló szerint viszont a Kosmos-2421 jelű műhold közeledik az ISS felé.

A 2006 júniusában fellőtt Kosmos-2421 egy katonai célú tengerészeti műhold volt, amellyel a nyugati hatalmak hadihajóinak mozgását követték. Az amerikai megfigyelők szerint a műhold 2008. március 14-én felrobbant, majd április 28-án és június 9-én további darabokra hullott. Az esemény következtében több mint 500 űrszemét-darab szabadult el, ezzel az űrkorszak eddig legnagyobb hulladékfelhője alakult ki.

Az elmúlt hetekben az ISS ennek a felhőnek a legsűrűbb régióján hatolt át. Bár a legveszélyesebb részen már átjutottak, a továbbiakban szükség lehet újabb kerülő manőverekre is.

„Ilyen típusú orosz műhold már produkált hasonlót korábban” – nyilatkozta Jonathan McDowell műholdmegfigyelő az egyik amerikai rádióállomásnak még júliusban. „Mivel a kezdeti robbanások jellemzően az orosz műholdkövető állomások hatótávolságában következnek be, a szakértők feltételezik, hogy az oroszok egyfajta önmegsemmisítő parancsot küldenek a műholdnak, miután az beteljesítette a feladatát.”

Az orosz űrügynökség vezetői korábban több alkalommal is tagadták, hogy bármilyen robbanás bekövetkezett volna. Májusban Alekszej Zolotukin, az Orosz Űrerők sajtóközpontjának vezetője úgy fogalmazott: a műhold missziója véget ért, ám az a „médiában megjelent, megalapozatlan híresztelések ellenére” nem robbant fel és nem hullott darabokra. Júliusban Vitalij Davidov, az orosz űrügynökség vezetőjének első helyettese az Interfaxnak nyilatkozva azt mondta: „a NASA-ra hivatkozó médiajelentések megalapozatlanok arra nézvést, hogy egy orosz katonai műhold felrobbant volna és a nemzetközi űrállomást fenyegetné”.

Davidov elismerte, hogy korábban voltak hasonló műholdak, amelyek felrobbantak, ezúttal azonban nem történt ilyesmi. Az űrügynökség munkatársa a nyugati kémeket hibáztatta a pletykák felröppenéséért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Űrhajót az űrállomásból? Miért ne?

Egy amerikai szakíró felvetette, hogy az ISS nemzetközi űrállomásból ideális bolygóközi szállítóeszközzé lehetne átalakítani, s így hatékonyabban használhatnák az űrkutatók a jelenlegi, rengeteg pénzt felemésztő, de kevés eredményt produkáló állapot helyett.

MTI Tech

Munkába állt az űrállomás japán laborja

Birtokukba vették az űrhajósok közép-európai idő szerint csütörtökre virradóra az egy nappal korábban a Nemzetközi Űrállomáshoz illesztett japán gyártmányú Kibo (Remény) modul lakó- és munkaterét.

MTI Tech

Hat órás űrséta az ISS nemzetközi űrállomáson

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) bővítését célzó szerelési munkák újabb szakaszának az elvégzését kezdte meg a Föld körül jelenleg 330 kilométer magasságban keringő űrbázis legénységének két asztronautája kedden.

hvg.hu Tech

Kínai űrállomás 2020-ra?

Az ázsiai szuperhatalom egyik vezető űrszakértője szerint Peking másfél évtizeden belül Föld körüli pályára állítaná saját űrállomását

hvg.hu Tech

Számítógépes vírus került az űrállomás fedélzetére

Számítógépes vírus került az ISS nemzetközi űrállomás fedélzetére, írja a BBC. A W32.Gammima.AG ázsiai online játékok felhasználóneveit és jelszavait gyűjti be titokban, az azonban mindeddig ismeretlen, hogyan is került egy ilyen vírus az űrbe. Az esetet a NASA is elismerte.