A gyakran csupán néhány másodpercig tartó egyoldali alvás a nyugvó agyféltekének ugyanis éppoly pihentető, mint az éjszakai mélyalvás.
A délre vonuló madarak gyakran teljesen lemondanak az éjszakai alvásról, inkább repülnek helyette. Idővel ezért igen nagy alváshiányra tesznek szert. Az, hogy ezt hogyan ellensúlyozzák, máig rejtély a kutatók számára - mondta Fuchs. Csapatával új megközelítésben vizsgálták a jelenséget, és apró elektródákat ültettek be hét flótázó fülemülerigóba (Catharus ustulatus), hogy mérhessék agyhullámaikat.
Ha a madarak egyoldalú álomba szenderültek, agyi aktivitásuk nagyon hasonlított arra, ami mélyen alvó emlősök esetében mérhető. Ez azonban csak a nyugvó agyféltekére vonatkozott - a másik oldal ugyanolyan aktivitást mutatott, mint az éber madaraké.
"Az adatok elárulják, hogy még ha csak rövid időre csukódik is le a szem, ténylegesen alszanak a madarak" -magyarázta Fuchs. Így az állatok a rövid, de intenzív nappali pihenés pillanataiban kompenzálhatják a hiányzó éjszakai alvást.