szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Harvard Egyetemen megtalálták a módját annak, hogy kvantummechanikai módszerekkel nagyon apró méretű tárgyakat késztessenek levitációra, ennek segítségével pedig súrlódásmentes nanoméretű gépeket lehetne készíteni.

A Harvard alkalmazott fizikával foglalkozó kutatója, Federico Capasso a Nature-ben publikálta felfedezéseit - alapjában véve arról van szó, hogy bizonyos molekulák taszítják egymást, a molekuláris szinten tapasztalt, érzékelhető és mérhető erőhatás segítségével pedig gyakorlatilag meg lehet valósítani a levitációt, és apró gépekben gyakorlatilag súrlódásmentes részeket lehet létrehozni.

Az új nanomechanikai technológiával a sebészetben, étel- és üzemanyag-gyártásban, de még a számítógépek gyorsításábanis lehetne újszerű megoldásokat létrehozni.

Capasso korábban a Bell Labs fizikai kutatóintézetének aligazgatója volt, s ott már korábban is elektromechanikai rendszereken dolgozott. Arra döbbent rá, a mechanikai rendszerek csökkenésével egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy számolhassanak a Casimir-erővel, azzal a vonzó erőhatással, amit két apró fémfelület közelsége esetén észlelhetünk. Nagyon kis tárgyak esetén a felületek összetapadnak, jó anyagválasztással viszont a vonzóerőből taszító erőhatás válik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!