szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

E-bookot letölteni vagy vásárolni manapság már nem probléma, minden...

E-bookot letölteni vagy vásárolni manapság már nem probléma, minden témában, szinte minden szerzőtől találunk valamit az interneten. A gondot egyelőre inkább az jelenti, miként olvashat el az ember egy elektronikus könyvet kényelmesen.
Mert hát valljuk be, monitoron elolvasni egy több száz oldalas könyvet nem nagy élmény, akár asztali gépről, akár notebookról beszélünk. PDA-n vagy iPhone-on ugyan magunkkal cipelhetünk akár a zsebünkben is egy könyvtárnyi olvasnivalót, de az apró, világító kijelzők hosszú távon fárasztják a szemet. A megoldást tehát egy olyan kijelzővel ellátott olvasó jelentheti, amely nagyjából könyvméretű, kíméli a szemet, és elfér rajta minden aktuálisan olvasásra szánt könyvünk, magazinunk.

A kínai megoldás
Nem kell azonnal bezárni a böngésző ablakát az alcímet olvasva! Jó, hát mi sem mondanánk, hogy a Koobe a világ legpofásabb és leggyorsabb e-book olvasója, de ezen kívül minden tekintetben szinte tökéletes az olvasás megszállottjainak. Ráadásul a nyelvtudás sem előfeltétele a használatának, hiszen teljesen magyarított a menüje.

Mi van a csomagban?

Tulajdonképpen a külsejével sincs komoly probléma, a hozzá adott bőrtokban egészen jól néz ki. Lassúnak ugyan kicsit lassú a beépített Linux rendszer, de ezt csak a könyvek betöltésekor és a menü használatakor érezzük, olvasás közben (például lapozáskor) nincs gond.
És ami a lényeg, a Koobe használatakor nem fog kisülni a szemünk a kijelző háttérvilágításától és nem merül le a cucc a huszadik oldalnál!
A Koobe kijelzője az úgynevezett ePaper (azaz elektronikus papír) technológián alapul. Ez egy vékonyrétegű, szintetikus vezetőanyag, amely milliónyi kapszulát tartalmaz, bennük fekete és fehér pigment cseppecskékkel. Feszültség hatására ezek fehérre vagy feketére változnak és mindaddig úgy is maradnak, amíg újra nem kapnak egy kis delejt, így azután a fogyasztás minimálisra csökkenthető, mivel a kijelzőn a rendszer kikapcsolása után is ott virít az előzőleg kirajzolt ábra. A Koobe 6”-os kijelzője kontrasztos, jól olvasható képet ad, 4 szürkeárnyalattal és 800x600 pixeles febontással. 

Szinte egy teljes könyvtár elfér rajta

Ezzel gyakorlatilag egy „ponyvaregény” szintű - nem hófehér a háttér, hanem kicsit szürkés - elektronikus papírt kapunk, amelyen valóban az eredeti könyvekhez fogható élmény olvasni. Mivel háttérvilágítás nincs, az igazi könyvekhez hasonlóan, a fényről nekünk kell gondoskodnunk (kérhetünk a könyvhöz LED-es olvasólámpát, de annál valószínűleg egy gyertya is jobb lenne, szóval maradjunk a rendes olvasólámpánál). Az LCD-kkel ellentétben ezt a Balaton parton ücsörögve, tűző napfényben is olvashatjuk. Tényleg papírként viselkedik. Aki nem hiszi, nézze meg az alábbi kis videót.

Szinte mindent tud
A Koobe jól olvasható kijelzője és hosszú üzemideje (hogy pontosan mennyi, azt nem tudtuk kipróbálni, mert csak néhány napra kaptuk kölcsön és a „kis mocsok” még félig sem akart lemerülni) már önmagában imponáló, de ehhez még hozzávehetjük, hogy szinte minden népszerű e-book formátumot olvas. Átmásolhatunk rá DOC, PDF, RTF, TXT, HTML, WOL, LIT, CHM, EPUB, PRC, MOB stb. formátumú könyveket, JPEG, TIF, GIF és BMP képeket, sőt, PPT fájlokat is, mindegyikkel megbírkózik. Akár a Techline cikkeit is magunkkal vihetjük rajta HTML formátumba lementve (érdemes mellékelni a képeket is ilyenkor), vagy olvasgathatjuk vele a hvg.hu híreit a reggeli kávénál a teraszon ülve, ha átmásoljuk azokat az asztali gépről (legközelebb kérek is majd egy teraszt hozzá tesztre). Majdnem olyan, mintha valódi újságot olvasnánk. A betűméret és a betűtípus változtatható, így akár óriás karakterekkel is olvashatunk. Az ékezetekkel elvileg nincs gond (UTF-8 és magyar karakterek is mennek), de ez azért az e-booktól is függ (az elválasztás azért néha viccesen sikerül neki). Mindenesetre, ha valami nem nyert, viszonylag egyszerűen konvertálhatjuk a megfelelő kódolásra a neten fellelhető seregnyi programmal.

Egyszerű használat és hosszú üzemidő

A rendszer 512 MB-os belső memóriáját (ennek egy részét feleszi a Linux) SD memóriakártyákkal bővíthetjük (maximum 2 GB-ig). Mondjuk az e-bookok általában nem foglalnak sok helyet, de a Koobe MP3 fájlokat is lejátszik, amelyeket akár olvasás közben, háttérzeneként is hallgathatunk (fülest kapunk a dobozban). Értelemszerűen zenehallgatással azért jobban meríthető az akksi, mint egyszerű olvasással. Kifejezetten zenelejátszónak nem ajánljuk senkinek a készüléket, ahhoz ez a funkció azért kicsit nyögvenyelős és lassú, de ha kell, ezt is tudja.
A használat egyszerű, a képernyőn minden funkció (könyv, menüpont, link stb.) kap egy számot, amelyet a készülék elejének alsó felén üthetünk be a 10 funkciógombbal. Ezen felül van még egy OK és egy Vissza gombunk, illetve a kijelző bal szélén két lapozó (lapozni ezen felül a 9 és 0 gombokkal is tudunk). A kezelés csak elsőre szokatlan, de gyorsan bele lehet jönni, ráadásul van időnk mindent átnézni, mert a rendszer nem különösebben kapkodós a menükezelést illetően (persze nem is egy videójátékról beszélünk, a ráérős olvasgatáshoz tökéletes).
Könyveinket kétféleképpen juttathatjuk át az olvasóba. Kapunk egy SD kártyát és hozzá egy USB-s SD kártyaolvasót, így ennek a segítségével feltölthetjük mindenünket a kártyára. A másik megoldás, hogy a Koobe-hoz mellékelt USB kábellel összekötjük az olvasót a PC-vel (vagy Mac-kel) és a cserélhető eszközként megjelenő meghajtókra (belső memória és memóriakártya) másoljuk át anyagainkat, az adott rendszerben megszokott módon. Az átláthatóság kedvéért létrehozhatunk mappákat, almappákat és azokban rendezhetjük el a könyveket, e-magazinokat, weboldalakat és zenéket.

A mérete is tökéletes

Mindent egybevetve, a Koobe kifejezetten szimpatikus e-book olvasó, egyedül a 80 ezer forint körüli árától kezd émelyegni az ember gyomra, bár annak, aki sokat olvas és szeretne minél több anyagot (legyen az regény, tankönyv vagy akár magazin) magával hurcolni, megérheti ez a borsos ár. Olcsóbban hasonlót amúgy sem kapunk, különösen, ha a funkciók tömkelegét is figyelembe vesszük, amivel a Koobe-ot felruházták. Mivel egy töltéssel akár több könyvet is kiolvashatunk, még a töltőre sincs nagyon szükség, ha egy rövidebb nyaraláshoz magunkkal visszük. A készüléket kikapcsolni sem kell, ott folytathatjuk az olvasást, ahol utoljára abbahagytuk, anélkül, hogy akár egy gombot is megnyomnánk (kezel könyvjelzőket is, így ha könyvet váltunk, később is kényelmesen folytathatjuk az olvasást a másikban ott, ahol az abbamaradt).
Ez tehát az e-book olvasás valódi, használható módja, amelyre nem megy rá a szemünk, és aminek a fák is örülhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!