szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fermi-teleszkóp, amelyet azért lőttek fel az űrbe, hogy az univerzum mélyét vizsgálja tőlünk milliárd fényévekre, meglepő felfedezést tett: olyan gamma-sugarakat fogott be, amelyek földi villámlásokból származnak, és az antianyag nyomait tartalmazzák - írja a ScienceNews.

A földi anyag három alapvető elemi részecskéből épül fel: protonokból, neutronokól és elektronokból. Antianyag a Földön tartósan nem maradhat meg, azonnal bomlásnak indul. Az antianyag egyik részecskéje a pozitron, amely nagyjából az elektronnak felel meg, csak éppen nem negatív, hanem pozitív töltésű.

Nemrégiben kitört földi viharokban a Fermi-teleszkóp éppen ilyen pozitronok nyomaira bukkant. A viharok során villámok is csapkodtak, és előttük, alattuk és közvetlenül utánuk voltak megfigyelhetők azok a speciális gamma-sugarak, amelyek energiája pozitronok bomlására utal. Mindez azt jelenti, hogy a viharokban pozitronok is jelen vannak. A felfedezést Michael Briggs, az Alabamai Egyetem kutatója jelentette be egy novemberi konferencián, a 2009-es Fermi-szimpóziumon.

A villámok során keletkező pozitronok bomlása gamma-sugárzást kelt
© AP

A pozitronok 17 felvillanás alkalmával keletkezhettek az említett viharok során. A villámokat a World Wide Lightning Location Network, vagyis az ilyen jelenségeket megfigyelő világhálózat észlelte. A pozitronok keltette gamma-sugaraknak a légiközlekedésben is nagy jelentőségük lehet: nagyon sok kárt tehetnek ugyanis olyan repülőgépekben, amelyek viharzónán haladnak át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!