szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívül veszélyes internetes vírusokról írt az elmúlt napokban hosszas elemzést az AP. A hírügynökség számos olyan esetet gyűjtött össze, amikor kiderült, hogy vírusok fertőztek meg otthoni számítógépeket, és gyermekpornót töltöttek le a gépre anélkül, hogy arról a PC tulajdonosa, használója tudott volna.

A tiltott tartalmakat letöltő vírusok különböző módszerekkel hatoltak be a gépekbe. Előfordult, hogy pedofilok gyakorlatilag tárolóeszköznek használták ártatlanok felhasználók gépeit, távolról irányítva a netre rákapcsolt, vírusos PC-ket. Így a pedofilok nyugodtan nézhették a képeket - nem kaphatták el őket, hiszen nem az ő gépükön találták meg a bűnüldöző hatóságok az inkriminált anyagokat.

Más esetekben inkább csak "balhéból", viccből raknak fel ismeretlen "jóakarók" valakinek a számítógépére tiltott fájlokat. Ez is történhet vírusok segítségével. Ezzel is azt lehet elhitetni, hogy az egyébként ártatlan felhasználó gyermekpornográfiát keresgél a neten. Az ártatlanok áldozatul eshetnek munkahelyi vizsgálatoknak, vagy éppen élettársuk kezdhet gyanakodni utánuk. Végeredményben pedig börtönbe is kerülhetnek. Nem egy ilyen esetben utólag derült ki, hogy a gép felhasználója nem is tudott arról, hogy vírusfertőzés áldozata lett.

Volt olyan eset, amikor 250 ezer dollárjába került egy házaspárnak, hogy a férjet tisztázza a vádak alól, de mire kiderült az igazság, kártérítést már nem kaphattak romba döntött életükért, mert a kártalanítás összege messze túlhaladná a jogszabályokban rögzített maximumot. A massachussettsi főügyészség pedig, amely vádat emelt az érintettek ellen, nem is volt hajlandó válaszolni az AP hírügynökség megkereséseire. A vádat egyébként 11 hónap után ejtették, és végül igazat adtak a védelemnek, amely bebizonyította, hogy a megvádolt férfi gépén tényleg vírusok garázdálkodtak.

A nyomozóhatóságok általában azzal mentegetőznek az ártatlanok megvádolásakor, hogy sok pedofíliával vádolt gyanúsított állítja: nem ő, hanem valaki más használta a gépét, amikor az inkriminált anyagok rákerültek. A kifogások között gyakori a hivatkozás a vírusokra is. Márpedig az ügyészségek nem egyszer találkoznak ilyen kifogásokkal - és részben érthetőnek tartja ezért az AP is, hogy nehezen hisznek a vírusfertőzés lehetőségében a bűnüldözők.

Minderről Phil Malone, a Cyberlaw Clinic igazgatója beszélt az AP-nek. Ez az intézmény a Harvard egyetemen működő Berkman Center for Internet & Society-nak a része. Malone szerint az a legfőbb probléma, hogy néhányszor tényleg az ártatlan géptulajdonosaknak van igazuk, és "tényleg a kutya ette meg a házifeladatot".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!