szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerény életmódot folytatott nyolcvanmillió évvel ezelőtt az az őskrokodil, amelynek a vegetáriánus életmódra kellett kellett berendezkednie. A fura szerzetről a Journal of Vertebrate Paleontology számol be.

"A krokodilok a dinoszauruszok korában igen nagy változékonyságról tettek tanúságot, ám egyetlen sem volt olyan bizarr, mint a Simosuchus clarki" - hangsúlyozta David Krause, a New York-i Stony Brook Egyetem paleontológusa, aki szerint egy "sertésszerű" hüllőről van szó. A "turcsi" orrú Simosuchus clarki első fosszíliáit még 2000-ben tárták fel Madagaszkáron, eddig összesen hat rendkívül jó állapotban fennmaradt egyed kövületei kerültek elő - olvasható a The Archaeology News Network régészeti hírportálon.

Az alig 120 centiméteres krokodilnak tömzsi törzse és rövid farka volt. Az őshüllőt a páncélzata védte a nagyobb krokodiloktól és a ragadozó dinoszauruszoktól. A koponyája és a fogazata pedig arról árulkodik, hogy növényekkel táplálkozhatott. "Túl erőtlen volt az állkapcsa, a fogazata, hogy állatokra vadászhasson. Minden kétséget kizáróan vegetáriánus volt" - vélekedett Nathan Kley amerikai paleontológus, a madagaszkári expedíció résztvevője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tudomány

A dinoszauruszok kihalása utat nyitott a nagytestű emlősöknek

Újabb tanulmányok szerint a dinoszauruszok kihalása utat nyitott az emlősök méretének növekedése előtt. Néhány faj több elefántnyi méretűre nőtt, a legnagyobb emlős – egy orrszarvúhoz hasonlatos állat – például öt és fél méterre és 17 tonnára „cseperedett”. A faj Eurázsia vidékének erdeiben élt, és a mamut nyápicnak tűnt mellette.