szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Keserves sors jutott osztályrészül a londoni serdülőknek a középkorban, amiről a 10-14 évesek kiugróan magas halálozási rátája tanúskodik.

Az 1500-as évek elején ezrével érkeztek a kamaszok a fővárosba, hogy inasként vagy cselédként keressék kenyerüket. Sokuk nem élte meg a felnőttkort, ám sorsuk mostanáig nem érdekelte a tudományt - olvasható a Medievalist portálon.

Kétezer XV. században élt kamasz földi maradványait tárták fel két temetőben Londonban és Lincolnshire grófságban, aminek köszönhetően első ízben vált lehetővé a kutatók számára, hogy részletesen megvizsgálják, milyen volt a korabeli tinédzserek egészségi állapota, és felfedezzék, milyen betegségeik voltak, milyen csonttöréseket szenvedtek el. A tudományos programra Mary Lewis, a Readingi Egyetem régésze 230 ezer fontos (69 millió forintos) támogatást nyert.

"Az inasok és a cselédlányok a társadalom hátrányos helyzetű csoportját alkották, életük és haláluk vajmi keveset foglalkoztatta a régészeket. Azok, akik a londoni középkori temetőkben alusszák örök álmukat, a jelek szerint sokszor szenvedtek csonttörést, és foglalkozási ártalomként gyakorta alakult ki légúti fertőzés náluk. Ez a projekt olyan gyerekekre összpontosít, akik a középkori Londonban éltek és haltak. Egészségi állapotukat összehasonlítjuk a vidéki temetőkben nyugvó kortársaikkal, hogy megismerjük a középkori inasok sorsát" - magyarázta Lewis, hozzátéve, hogy a vidékről Londonba érkező fiatalok szervezete a fővárosban "találkozhatott" első ízben különböző fertőző betegségekkel.

A hároméves program keretében Lewis csontmintákat vizsgál, hogy megállapítsa, hány éves korban álltak a gyermekek munkába,  milyen volt az életminőségük. Elemzik a stroncium izotóp szintjét az elhunytak fogaiban, hogy megtudják, honnan származtak a gyerekek, és azt is megállapítják majd, hogy mikor kezdődött a pubertáskor a lányoknál és a fiuknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Mennyit ittak a középkori dolgos parasztok?

Ön szerint mennyit ivott egy középkori dolgos ember? Egybehangzó források szerint egy fizikai munkát végző közember több bort ivott meg, mint amennyi manapság a mi teljes folyadékbevitelünk - olvasható a Látens iszákos blogon.

hvg.hu Tech

Aranypénzeket találtak Veliko Tirnovóban

Régészek 13. századi aranyérméket találtak Bulgáriában, Veliko Tirnovo városában, amely a középkorban a második bolgár cárság központja volt.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1920: a botbüntetéssel feltámadt a középkor

Középkori rituális büntetési formát vezettek be 1920-ban Magyarországon, amikor a nemzetgyűlés kilencven évvel ezelőtt megszavazta a botbüntetést. Ezt a fenyítést végül nem alkalmazták, de a törvény parlamenti vitája jól illusztrálja a korszak hangulatát. A vitában egyébként „a szemet szemért, fogat fogért” ókori elve is felmerült.

MTI Tech

Esős nyarak miatt terjedhetett a pestis a középkorban

Jóval csapadékosabbak voltak a nyarak a középkorban, mint manapság és ezzel nagyban hozzájárultak a 14. századi európai pestisjárvány pusztításához - derítették ki svájci és német szakemberek.

hvg.hu Tech

Már a középkorban használtak rakétát

Egy, a romániai Nagyszeben (Sibiu, Hermannstadt) irattárából a múlt század hatvanas éveiben előkerült okmány és könyv igazolja, hogy az űrrepülést lehetővé tett többlépcsős rakétát már 1551-ben is sikerrel alkalmazták. Sőt a harang alakú fúvókákat is.

hvg.hu Tech

Azonosították a középkori Fekete Halál kórokozóit

A középkor egyik legpusztítóbb pestisjárványa, a Fekete Halál 1347-1353 között gyilkolt Európában. A németországi Mainz egyetemének, a Johannes Gutenberg Universitätnek a kutatói most azonosították a járvány két kórokozóját. Ezek két a Yersinia pestis baktériumok - korábban nem ismert - típusához tartoztak.

MTI Tech

A középkori Angliában jobb volt, mint ma a szegény országokban

A középkori Angliában nagyobb jólétben élt a lakosság, mint eddig feltételezték: az egy főre jutó jövedelem majd' a duplája volt, mint napjainkban a legszegényebb országokban - állítja a Brit gazdasági növekedés - 1270-1870 című tanulmány.