szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemrégiben érkezett a hír, hogy a fénynél gyorsabb részecskéket találtak a tudósok. A neutrínók, amelyek eszerint gyorsabban haladnának a fényt alkotó fotonoknál, azonban még korántsem biztos, hogy valóban megdöntik a relativitáselmélet alaptézisét. (Einstein teóriája szerint a fénynél nem lehet nagyobb sebessége semminek.) Most ugyanis megismétlik az egy hónappal ezelőtti kísérletet, amelyben neutrínók gyorsabban haladtak állítólag a fénynél.

Pénteken azok a tudósok, akik az egy hónappal ezelőtti, világraszóló kísérletet végezték, bejelentették, hogy újra elvégzik a tesztet, méghozzá másféleképpen, mint korábban. Mindezzel az őket ért kritikákra reagáltak a kutatók, sőt most azt is lehetővé akarják tenni, hogy mielőtt publikálnák eredményeiket, más fizikusok is megoszthassák a tudományos közvéleménnyel téziseiket.

Az Opera elnevezésű kísérlet egyik résztvevője, a BBC-nek nyilatkozó Sergio Bertolucci szerint az egyik legfontosabb dolog most az, hogy a kísérlet messzemenő hatásait alaposan megfontolják, és „ne bolondozzák körbe” a világot előzetes eredményeikkel.

A korábbi kísérlet szerint az európai részecskegyorsítóból, a Nagy Hadronütköztetőből, Genfből egy neutrínónyaláb valamivel előbb elérte a 732 kilométerre lévő „célállomást”, az olaszországi Gran Sasso laboratóriumot, mint azt a fény tette volna.

AP

Márpedig Einstein relativitáselmélete szerint a fénynél nem lehet gyorsabban haladni. Éppen ezért a kísérletet bírálók szerint valamilyen „rendszerhiba” történhetett az egy hónappal ezelőtti teszt során. A CERN kutatási igazgatója, Bertolucci szerint most a kísérletet az eredetitől eltérő körülmények között akarják megismételni. Más időzítéssel és ütemezéssel küldik most a sugárnyalábot Gran Sassóba, hogy kiszűrjék ezeket a „rendszerhibákat”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megmérték a titokzatos neutrínó tömegét

A semleges részecske, a rejtélyes neutrínó tömege a hidrogén atom tömegének egy milliárdod részét teszi ki - állítják brit kutatók, akik vizsgálataikról a Physical Review Letters című szaklapban számoltak be.

hvg.hu Tech

Megdőlhet a fizika egyik alaptörvénye a CERN kutatói szerint

Az Európai Részecskefizikai Laboratórium (CERN) kutatói olyan szubatomikus részecskékre bukkantak, amelyek a fénysebességnél is gyorsabban mozognak - jelentette az AP hírügynökség. A tudósok most független forrásokkal is meg szeretnék erősíteni méréseik eredményét. Ha valóban jól számoltak, ez a felfedezés alapjában változtathatja meg a fizika egyik alaptörvényét.

MTI Tech

Első ízben észlelték a "kaméleon" neutrínót

Első ízben sikerült olasz fizikusoknak észlelniük, hogy miként alakul át a töltés nélküli részecske, a neutrínó egyik típusa a másikba: a kísérlet segíthet megfejteni a világegyetem egyik fő alkotórészének, a sötét anyagnak a titkait - jelentette be a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) az itáliai Gran Sasso Nemzeti Laboratórium közleményére hivatkozva.