6700 éves pattogatott kukoricát találtak Peruban

Ezer évvel előbb ettek a peruiak pattogatott kukoricát az eddig véltnél.

  • MTI MTI
6700 éves pattogatott kukoricát találtak Peruban

A washingtoni Nemzeti Történeti Múzeum kutatói Peru északi partvidékén olyan kukoricacsutkákra bukkantak, amelyek azt bizonyítják, hogy a területen már 6700 évvel ezelőtt őröltek kukoricalisztet és készítettek pattogatott kukoricát. Ezek a legősibb dél-amerikai civilizációs leletek.

Dolores Piperno amerikai régész elmondása szerint a kukoricát Mexikóban nemesítették ki nagyjából kilencezer éve vadon termő fűből. A haszonnövény termesztése csak több ezer év múlva terjedt el Dél-Amerikában, és több alapfajtára vált szét. 

A most feltárt leletegyüttes és a kukoricacsutkák környezete arra utal, hogy a kukoricából már a fazekasság megjelenése előtt ennivaló, vagy legalábbis "kísérleti" alapanyag lett, azaz hasznosítása nem függött az agyagedények meglététől - mondta Piperno a BBC brit sajtóorgánumnak.

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.