szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy 1976-os Apple I számítógép 388 ezer dollárért, vagyis átszámítva 89 millió forintért kelt el a New York-i Christie's aukciósház online árverésén. A gépet nagyrészt még fából készítették, és személyesen Steve Wozniak, az Apple alapítója szerelte össze.

Az Apple I eredeti ára körülbelül 580-szorosáért cserélt gazdát. Kikiáltási ára 300 ezer dollár volt Az első bájtok: legendás technológia a 20. századból címmel meghirdetett online liciten.

A gép a 01-0025-ös sorozatszámot és a "woz" kézjegyet viseli. A 28-szor 36 centiméteres áramköri lapot annak idején 666,66 dollárért árulták. Nagyjából 200 darab készült belőle, ám a legtöbbjük eltűnt, vagy kiselejtezték. A megmaradt példányok számát 30 és 50 közöttire becsülik, de közülük feltehetőleg csak hat működőképes. Az Apple I sem tápegységgel, sem monitorral, sem burkolattal, sem billentyűzettel nem rendelkezett.

"Ez a történelem egy olyan darabja, amely változást hozott a világba; ez volt az a pont, amikor megkezdődött a számítógépek forradalma" – mondta Ted Perry nyugdíjazott iskolapszichológus, a relikviaként tisztelt Apple-termék eddigi tulajdonosa, aki eddig kartondobozban őrizte a gépet kaliforniai otthonában.

Az első Apple-termékek iránt rendkívül megnőtt az érdeklődés Steve Jobs cégalapító 2011 októberében bekövetkezett halála óta. Múlt hónapban több mint 671 ezer dollárért cserélt gazdát egy másik Apple I számítógép egy német aukciósháznál, ezzel megdöntve a korábbi, novemberben felállított 640 ezer dolláros rekordot. A Sotheby's egy árverésén pedig valamivel több mint 374 ezer dollárért talált új gazdára egy példány tavaly.

Az Apple I indította el a személyi számítógépek forradalmát. A gépet Steve Jobs és Steve Wozniak közösen fejlesztette ki a kaliforniai Palo Altóban. Eleinte az egész világ elutasította, kivéve Paul Terrelt, a Byte Shop üzletlánc tulajdonosát, aki darabonként 500 dolláros áron 50 példányt rendelt a fejlesztőktől, majd 666,66 dollárért adta tovább. Terrell ragaszkodott ahhoz, hogy Jobs és társa összeszerelve, ne pedig darabokban adja a gépeket.

Az Apple I WikiPedia-szócikke itt olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!