Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A következő napokban a szokásosnál több idő lesz a kikapcsolódásra. Ehhez ajánlunk egy fantasy környezetben játszódó, jól sikerült és nem mellesleg akár teljesen ingyenesen is játszható kártyajátékot.

A kilencvenes években közkedveltek voltak a CCG-k, azaz a gyűjtögetős (és cserélgetős) kártyajátékok, de ma is bőven találni rajongókat. Lényegük, hogy a játékosok egy-egy kártyacsomag vásárlásakor véletlenszerűen összeválogatott lapokhoz jutnak, melyekből aztán összeállíthatják az ellenfél ellen bevethető saját paklijaikat. Minél több csomagot vesz valaki, annál nagyobb eséllyel lesz sok erős lapja, de a játék sikerének titka inkább a lapok erejét ügyesen kombináló stratégiában rejlik – egy jó stratéga gyenge lapokkal is le tudja győzni ellenfelét.

Ezt a játékfajtát valósította meg digitális környezetben az androidos készülékek mellett iPhone-ra és iPadre is letölthető, és számítógépre is telepíthető Hearthstone, amit az Apple és a Google is beválogatott az év legjobb mobilos játékai közé.

Blizzard

A World of Warcraft világára és karaktereire építő – de azok ismerete nélkül is teljes értékűen játszható – játékban előbb egy hőst kell kiválasztanunk, aztán pedig a részben csak általa használható lapokból, részben pedig univerzális lapokból összeállítani a paklinkat. Minél több lapot kapunk (jutalmul) és veszünk (aranyból vagy valódi pénzért), annál többféle kombinációs lehetőségünk lesz a pakli összeállítására. Amint megvan a pakli, már indíthatjuk is a kártyacsatát, akár gépi ellenfél, akár valódi másik játékos ellen.

A csata során minden fordulóban húzunk egy lapot a kezünkbe, ezek közül a hősünk a fordulóként növekvő számú varázspontból (mana) egyre erősebb lapokat (segítőket vagy varázslatokat) idézhet meg – ezeket a másik játékos vagy segítői ellen vethetjük be, időnként pedig a sajátjaink segítségére (pl. gyógyítás) alkalmazhatjuk.

Jó hír, hogy az ingyenes játékban bár valódi pénzért is vehetünk kártyacsomagokat, a játékban teljesített küldetések fejében is kapunk aranyat – a Hearthstone-ra nem feltétlenül kell pénzt költeni, az aranyunkat újabb és újabb csomagokra költve akár teljesen ingyen is hónapokig (évekig) eljátszhatunk vele. Azért arra felhívjuk a figyelmet, hogy a türelmetlenebbek egészen biztosan ott fognak hagyni némi pénzt a fejlesztő Blizzard bankszámláján, no de nem baj, egy ilyen játékért cserébe havi néhány euró szerintünk megéri. (Ráadásul vannak olyan játékbővítmények, amik csak valódi pénzért vásárolhatók meg.)

A pénzügyekkel kapcsolatban egyáltalán nem mellékes pozitívum a Blizzard által biztosított stabil háttér: a Hearthstone egészen biztosan nem fog hónapok múlva megszűnni – a stúdió évtizedekre tervez, de legrosszabb esetben is évek vannak még a játékban. A gyűjtögetős kártyajátékoknál ez fontos szempont, nagyon nem mindegy, hogy potenciálisan mennyi időre "fektet be" az ember a lapcsomagokba. Ugyanez a stabil háttér biztosíték arra is, hogy a Hearthstone valószínűleg sokára lesz unalmas: a fejlesztők rendszeresen jelentetik meg hozzá az új lapokat tartalmazó kiegészítőket.

Egy-egy Hearthstone-béli kártyacsata nagyjából 7-10 percig tart, de előre szólunk, hogy ha csak nem szorít nagyon az idő, könnyen eltelik másfél óra is, mire abba tudja hagyni az ember. Ezt az izgalmas játékmenet mellett a jól sikerült aláfestőzene és a karakterek szájába adott hangulatos szövegek is segítik.

Lehet, hogy ki lehet találni ennél sokkal összetettebb és sok szempontból jobb gyűjtögetős kártyajátékot, de hogy nem egyszerű, az biztos. A Hearthstone: Heroes of Warcraft a maga kategóriájában 10-ből 9 pontot minden további nélkül megér.

A többi játéktesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!