szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hetekben egy komoly változás történt az ESET által rendre összeállított vírustoplistán: lekerült róla az Autorun, amely a legrégebben szereplő és egyik leggyakoribb számítógépes vírus.

A toplistát már bő fél éve a Win32/Bundpil féreg vezeti, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat törölheti. Bronzérmes helyen viszont egy újoncot fedezhetünk fel. A Win32/Bayrob egy backdoor, azaz hátsóajtót telepítő kártékony alkalmazás, amelyet hasznosnak látszó alkalmazások kódjába rejtenek. Fő célja, hogy hátsó ajtót nyisson a megtámadott rendszeren, amin keresztül a háttérben a támadók teljes mértékben átvehetik a számítógép felügyeletét: alkalmazásokat futtathatnak, állíthatnak le, állományokat tölthetnek le/fel, jelszavakat, hozzáférési kódokat tulajdoníthatnak el.

ESET / Sicontact

A lista egyik legfontosabb változása, hogy 2016 januárjára az automatikus programfuttatásról elhíresült INF/Autorun vírus eltűnt a top10-ből. A már lassan kilenc éves kártevő elleni védekezés létfontosságú részét képezné a megfelelően beállított és frissített vírusirtó mellett a javítófoltok naprakész letöltése és futtatása is, ám ezeket azóta is még sokan elhanyagolják. Az Autorun a 9 év alatt eleinte sokszor volt listavezető, ám később már kétszer is lekerült a toplistánkról, mindannyiszor azt lehetett gondolni, végleg. Először még 2012. januárban hitték az ESET szakemberei, hogy nem tér vissza többet, de alig pár hónap szünet után újból felbukkant és egészen 2015 májusáig tartotta a helyét a mezőny sereghajtói között. Visszatérései után a mostani eltűnése remélhetőleg már tartósnak fog bizonyulni.

Több tucat hírhedt nagy klasszikus kártevőről olvashat, ha – kockázatok nélkül – szétnéz a vírusmúzeumban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!