szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) munkájának hála most már arról is van elképzelésünk, hogyan fest a Nap északi pólusa.

Nem csak a NASA Jupiternél dolgozó űrszondája tud látványos képeket készíteni, az Európai Űrügynökség (ESA) eszköze is van annyira jó ezen a téren, főleg, ha a Napról van szó. Az egység most egy olyan felvételt küldött, amelyen szokatlan perspektívából lehet megnézni a Naprendszer központi csillagát:

ESA/Royal Observatory of Belgium

A felvétel bizonyos szempontból csalóka, a Proba-2 ugyanis nem a helyszínen járva fotózta a látottakat, hanem képalkotó technikájának köszönhetően készítette el a rengeteg begyűjtött adatból. Ami pedig látható rajta, az a Nap északi pólusa, illetve annak feltételezett formája. A képet hétfőn tette elérhetővé az ESA.

A Föld pólusai már régóta ismertek a tudomány előtt, a Napé azonban más. A szakemberek azért is vizsgálják őket, illetve az egész naptevékenységet, mert általa számos kérdésre, köztük a koronális lyukak keletkezésére is választ kaphatnak. Utóbbiak olyan területek a Nap légkörében, amelyek alacsonyabb hőmérsékletűek miatt sötétebbnek látszanak.

A jövőben pedig valószínűleg több mindenre is fény derül majd, az ESA ugyanis 2020-ban útnak egy napszondát, a Solar Orbitert.

Fiatal svájci kutatóknak korábban egy nagy meteoritból sikerült kiderítenie, hogyan sugárzott régen a Nap, a NASA űrszondája pedig minden eddigi űreszközhöz képest közelebb tudott kerülni az égitesthez

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!