Ezrével törölte a videókat a YouTube, amelyekben iskolai csalásra biztatták a diákokat

A BBC egy újabb nyomozása tárta fel, hogy sokkal több olyan videó volt megtalálható a YouTube-on, amelyekben arra biztatták a diákokat, hogy írassák meg mással az esszéjüket. A Facebook is tele volt velük.

  • hvg.hu hvg.hu
Ezrével törölte a videókat a YouTube, amelyekben iskolai csalásra biztatták a diákokat

Idén májusban nagy visszhangot keltett a YouTube egyik ügye, amikor kiderült, a videómegosztón százával sorakoznak a diákokat iskolai csalásra biztató felvételek. Ezek között olyanok is voltak, amelyek egy erre a “feladatra” létrehozott cég, az EduBirdie szolgáltatásait reklámozták: azt hirdették, hogy a vállalkozástól (pénzért cserébe) bárki rendelhet egy “szuperokos” valakit, aki majd megírja helyettük az esszét vagy a szakdolgozatot.

Az ügyet a BBC Trending göngyölítette fel: akkor 250 csatornát és 1400 olyan videót azonosítottak, amelyek befogadták a szolgáltatás reklámját, ezzel elősegítve az iskolai csalások terjedését, és a cég gyarapodását. Az ügy azért is volt kellemetlen, mert a hirdetés idővel a témához egyáltalán nem kapcsolódó videókban is megjelent.

Most kiderült, hogy sokkal súlyosabb ügyről van szó: ugyanis nem csak az EduBirdie kínált ilyen szolgáltatást a hallgatóságnak, rajta kívül 13 hasonló céllal működő társulást sikerült beazonosítani. Némelyik az EduBirdie egy alternatív oldala volt, amit azért indítottak, hogy ha az egyiket lekapcsolnák, úgy a másik még fedve maradjon.

Pixabay / Eastlandtunes

A BBC csak a YouTube esetében 850 olyan profilt talált, amelyek a cég szabályzatába ütköző módon üzemeltették csatornájukat. A felvételek mindegyike az iskolai csalások lehetőségét járta körül, de ugyanilyenekkel a Facebookon is találkoztak. Ezeket szintén töröltették.

Az első hullámban történt törlési akció során az érintettek nehezményezték a YouTube döntését, amit azzal magyaráztak, hogy valakinek egy évnyi munkája veszett oda. Egyébként főleg fiatalokat vontak be a csalást reklámozó szolgáltatások terjesztésébe, és nem mindig direkt módon: volt, aki az EduBirdie pólóját viselte a felvétel alatt, abban a bízva, hogy a nézők majd rákeresnek a szolgáltatásra nevére.

Az érintett felhasználók többsége nem kommentálta a BBC vonatkozó kérdését, de voltak, akik elismerték, hibáztak.

Bár most értelemszerűen kevesebb ilyen szolgáltatás működik, a portál szerint a probléma teljesen nem szűnt meg: a közösségi oldalak bármelyikén találni csalásra buzdító felhasználókat. Némelyik olyannyira komolyan veszi, hogy munkáját is feladta, hogy inkább ebből éljen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.