Felfedeztek valami aggasztót az önvezető autókkal kapcsolatban: rasszisták lehetnek

Egy új kutatás szerint az önvezető autók arcfelismerő rendszere kevésbé működik jól, ha színesbőrű járókelőket kell azonosítson, így pedig nagyobb valószínűséggel érheti őket baleset.

  • hvg.hu hvg.hu
Felfedeztek valami aggasztót az önvezető autókkal kapcsolatban: rasszisták lehetnek

Az önvezető autók technológiája ma még nem kiforrott (sok esetben továbbra is emberi közreműködésre van szükség), a helyzetet pedig egy új kutatás eredménye is nehezíti. Kiderült ugyanis, hogy a sötétebb bőrű embereknél már kevésbé működik jól az algoritmus – idézi az atlantai Georgia Institute of Technology műszaki kutatóinzézet megállapításait az Independent.

Az önvezető technológiával szerelt autóknál korszerű arcfelismerő rendszer igyekszik kiszűrni a kocsi elé keveredő tárgyakat, illetve a gyalogosokat. A kutatók azt találták, hogy a mesterséges intelligenciával vezérelt program a világos bőrtípussal rendelkezőket sokkal könnyebben azonosítja, szemben például azokat, akiknek sötétebb a bőre. Mindez rendkívül balesetveszélyes helyzetet teremt, ha ugyanis a rendszer nem jelzi az előtte feltűnő alakot, nagyobb a valószínűsége, hogy az autó lassítani sem fog.

A kutatók a bőrtípusok azonosítására, osztályozására alkalmas, úgynevezett Fitzpatrick-skálát használták kutatásukhoz. Az esti órákban és nappal végzett vizsgálatokkor szintén nem úgy működött a rendszer, ahogy az elvárható lett volna: 5 százalékkal több hibát vétett, amikor sötét bőrű járókelők felismerését végezték vele.

Az Independent idézi a mesterséges intelligenciák kutatásával foglalkozó Kate Crawfordot, aki ugyan nem vett részt a kutatásban, de az eredményeket látva haladéktalanul cselekvésre szólította fel az önvezető autókat gyártó cégeket. Crawford szerint ezek a kocsik még meg sem jelentek igazán a piacon, de már potenciális veszélyforrásként azonosíthatók.

A szakember szavaira többen is reagáltak, néhányan pedig azt írták: az eredmények nem feltétlenül a valóságot tükrözik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.