szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ámbráscetek akár 70 évig is elélnek, egy Olaszországnál partra sodort példánynak azonban mindössze 7-et sikerült. A kutatók úgy vélik: a tetemben talált rengeteg műanyag miatt pusztulhatott el.

A műanyagszennyezés nem csak a környezetre, az állatvilágra nézve is rendkívül káros, számos (vízi) élőlény lelte már halálát a gyomrában felhalmozódott zacskó, papucs vagy pohár miatt.

Egy ilyen esetről adott hír a Greenpeace olaszországi szervezete is, amely egy Szicíliánál partra vetődött fiatal ámbráscetről ír. Az állat 7 éves korában pusztult el, ami meglepő, az ámbráscetek ugyanis 70-80 évig is elélnek.

A kutatók még a parton felboncolták a tetemet, és ezután sokkoló dologra lettek figyelmesek:

a cet gyakorlatilag minden része műanyagszeméttel volt tele, rengeteget kapartak ki belőle.

Facebook/Carmelo Isgro

Azt egyelőre nem tudni, hogy mi okozta a halálát, de a boncolást végző állatorvos szerint rengeteg zacskót találtak a cet bélrendszerében, amelyek elzárhatták azt.

A parton történt boncolásról a tudós Facebook-odalán további sokkoló képek is találhatók.

A műanyagszennyezés már egy paradicsomi szigetcsoportot, a Kókusz-szigeteket is veszélyezteti: a tudósok csak papucsokból majdnem egymilliót szedtek össze a parton. De a műanyagszennyezéstől eddig védettnek hitt, lakatlan hegyvidéki területekre is eljutnak a szél és csapadék által szállított mikroműanyagok. Egy új számítás szerint az óceánokban lévő műanyagszemét éves szinten 2,5 milliárd dollár (714 milliárd forint) veszteséget jelent a világ számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!