Szerkesztőségi cikket közöl a világhírű tudományos lap Nature arról, a tudomány most világszerte a hatalom kereszttüzében van, támadásokat kell elviselnie. Boris Johnson minisztere, Michael Gove arról beszélt korábban, az embereknek elegük van a tudósokból, mivel azok a Brexit kockázataira hívták fel a figyelmet. Jair Bolsonaro brazil elnök kirúgta a brazil nemzeti űrkutatási intézet (INPE) igazgatóját, miután az az őserdőirtásokra hívta fel a figyelmet, és bírálta az elnököt.
Amerikában a tudósok helyére cégek lobbistái ülnek a környezetvédelmi ügynökségbe, ami etikátlan eljárás. Törökországban Erdogan elnök 700 kutató fogott perbe terrorvádakkal, akik aláírtak egy békét sürgető petíciót. És ebben a sorban van az MTA megfosztása a kutatóintézeti hálózatától is. A politikusok korábban örültek a tudósok segítségének, véleményének, most ez az attitűd változni látszik, írja a cikk.
A kutatóknak viszont ezért az a feladata, hogy hallassák a hangukat, ugyanúgy, mint az 1950-es években, amikor az atomenergia katonai felhasználása, a nukleáris fegyverkezés ellen tiltakoztak.
(444)