szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Berúgta az ajtót a klímaváltozás: az északi sarkkör közelében található Markusvinsa településen 34,8 fokot mértek a szakemberek júliusban.

A klímakutatók szerint a klímaváltozást globális méretekben kell vizsgálni, a jelenség ugyanis nemcsak az eredendően meleg városokban érezteti a hatását. Ezt a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) legújabb adatai is igazolják: az északi sarkkörhöz közeli Markusvinsa településen egészen

34,8 Celsius-fokig melegedett az idő.

A kutatók júliusban, az időközben Európát sújtó hőhullámok idején rögzítették ezt az értéket, ami már aligha nevezhető normálisnak. Ebből is jól látható, hogy a klímaváltozás miatt a bolygó időjárása egyre több helyen borul fel, és már oda is hőséget hoz, ahol – normál esetben – fagynak kéne lennie.

Az, hogy az északi sarkkörnél ilyen értékeket mérnek, egy májusban kiadott hőtérkép alapján sem nevezhető újnak. Ezen jól látni, hogy míg Magyarországon viszonylag hűvös volt, az oroszországi Koynasban 31 Celsius-fokot mértek. És igen, itt sem volna szabad ilyen melegnek lennie.

Az északi sarkkörnél egyre gyakrabban tapasztalni szélsőséges időjárási jelenségeket. Az amerikai Nemzeti Időjárási Szolgálat nemrég az Északi-sarktól mintegy 480 kilométerre is villámlást észlelt, ami azért meglepő, mert annak környékén csak nagyon ritkán fordul elő ilyesmi. Ebből is látszik, hogy valami nagyon nincs rendben a bolygóval, és talán tényleg arról van szó, amit tudósok egy csoportja egyre jobban hangoztat: szerintük a klímakatasztrófa közelebb van, mint gondolnánk, és mielőbb cselekednünk kellene.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!