szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hálózati eszközök szakértőjeként a Cisco azt vizsgálta, milyen hatással lesz a hálózatokra a már terjedőben lévő Wi-Fi 6 technológia.

Két évtizede indult hódító útjára a wifi, melyet joggal nevezhetünk az elmúlt évtizedek egyik legnépszerűbb technológiájának. A vezeték nélküli internetkapcsolat háttértechnológiája persze folyamatosan változik, most például a Wi-Fi 6 nevű szabvány a legújabb – elterjesztésén már dolgoznak a gyártók. Hogy miért van szükség az újításra, azt jól érzékelteti, hogy a Gartner jelentése szerint 2020-ra az új IoT-projektek – melyekben eszközök emberi beavatkozás nélkül is folyamatosan kapcsolódnak a netre – 80 százaléka mobilnetre vagy vezeték nélküli hálózatokra épül majd.

A Cisco előrejelzése szerint 2022-ben az adatforgalom nagyobb lesz, mint az internet elindítása óta eltelt 32 év alatt összesen. Addigra már 28 milliárd eszköz csatlakozik majd az internetre, amelyek közül számos berendezés (robotok, gyártósorok, orvosi és oktatási eszköz) vezeték nélküli hálózaton keresztül kommunikál majd.

[Ingyenes wifi az egész országban: itt mutatjuk, hogy kapcsolhatja be a telefonján]

"Az új szabvány megjelenését első lépésben a B2B területen várjuk, illetve itt hoz fontos újításokat” – mondta Dalos Ottó, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója. Többek között automatizált üzemcsarnokokban, a logisztikai iparágban, illetve az önvezető járműveknél fogunk vele találkozni. A szakember hangsúlyozza: az újfajta wifi egyszerre nagyszámú felhasználót képes kiszolgálni, ezért a technológia ideális a nagy befogadóképességű sport- és kulturális létesítmények, események esetében is. A rendkívül alacsony késleltetés miatt pedig a kiterjesztett és virtuális valósághoz kapcsolódóan, illetve az egészségügyben is új lehetőségeket nyit.” A kecsegtető üzleti lehetőségek és széleskörű felhasználási területek mellett azonban minden piaci szereplőnek szem előtt kell tartania, hogy az IT-csapatok munkáját rendkívül megnehezíti majd az eddigieknél lényegesen nagyobb összetettség, amit a rengeteg hálózatra kapcsolódó eszköz eredményez. A hatékony munkához tehát újra kell gondolni a céges rendszereket, a hálózatok ugyanis még sosem voltak még ekkora terhelés alatt” – tette hozzá Dalos Ottó.

Az internet indulása óta minden hálózati sebességhez köthető ugrásnak komoly hatása volt a technológiai innovációra: a 4G megjelenése az okostelefonok forradalmát hozta el, az 5G és a Wi-Fi 6 pedig az üzleti életet fogja átformálni. A Cisco szakemberei szerint a két utóbbi technológia együtt fog megjelenni a felhasználók életében, és nem kizárják, hanem kiegészítik egymást.

A Wi-Fi 6 technológia sebességbéli és egyéb előnyeiről korábban már részletesen írtunk. Ha megmutatjuk, mivel jobb a mostani wifinél, jó eséllyel otthonra is akar majd belőle. Már csak azért is érdemes elolvasni, mert Wi-Fi 6 rendszerű készülékek a következő hónapokban egyre nagyobb számban lesznek kaphatók, a régi készülékek lecserélésénél tehát fokozottan érdemes odafigyelni, és jól választani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!