Megcsinálták a mesterséges levelet, amely üzemanyagot termelhet

A Cambdrige-i Egyetem kutatói mesterséges levelet hoztak létre, amely napfény, szén-dioxid és víz felhasználásával képes előállítani egy széles körben alkalmazott gázt, amelyet jelenleg fosszilis anyagokból nyernek. A technológia felhasználható lesz fenntartható folyékony üzemanyag előállítására, amely a benzin alternatívája lehet.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Megcsinálták a mesterséges levelet, amely üzemanyagot termelhet

A mesterséges levélnek a napfény a táplálója, bár hatékonyan működik felhős, borús napokon is. A szintézisgáz jelenlegi ipari előállításától eltérően a levél nem bocsát ki semmilyen többlet szén-dioxidot a légkörbe – derül ki a Nature Materials című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmányból.

Jelenleg a szintézisgázt hidrogén és szén-monoxid elegyéből nyerik, előállításához a kiindulási anyagok a barnaszén, a kőszén, a földgáz és a kőolajat kísérő egyéb gázok, kőolajfrakciók lehetnek. Üzemanyagok, gyógyszer, műanyagtermékek, növényvédők előállításához használják. "Fenntartható módon történő előállítása kritikus lépés a globális szénkörforgás lezárásában és fenntartható vegyi és üzemanyagipar létrehozásában" – véli Erwin Reisner professzor, aki hét éven át dolgozott a cél megvalósításáért.

Az eszközt a fotószintézis inspirálta, amely során a növények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoznak létre. A mesterséges levélen van két fényelnyelő – amely hasonló a növények napfényt elnyelő molekuláihoz – és egy kobaltból készült katalizátor. Ha vízbe merítik, az egyik fényelnyelő a katalizátort oxigéntermelésre használja. A másik végzi a kémiai reakciót, amely a szén-dioxidot és a vizet szén-monoxidra és hidrogénre redukálja, szintézisgáz keveréket létrehozva.

[Ezt olvasta már? 1 kg hulladékból csinálnak 1 liter üzemanyagot, és most beindítják a termelést]

A kutatók felfedezték, hogy fényelnyelőik borús napokon is működőképesek. Ez azt jelenti, hogy a technológia használata nem korlátozódik olyan területekre és időszakokra, amikor hétágra süt a nap. Napkeltétől napnyugtáig lehet használni bárhol a világon – hangsúlyozta Virgil Andrei, a tanulmány egyik szerzője. A kutatást a Cambridge-i Egyetemen végezték, de annak társfinanszírozója az osztrák kormány és az OMV osztrák kőolajtársaság, amely keresi a fenntarthatóság lehetőségeit.

A kutatócsoport most tanulmányozza azokat a módokat, hogy a technológia felhasználásával fenntartható folyékony üzemanyagot állítsanak elő a benzin alternatívájaként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.