szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelek szerint az Európai Unió nem akart a Huawei kitiltásáról dönteni, inkább áttolták a döntés meghozatalát a tagországokra.

A jelek szerint újabb pofont kap az Egyesült Államok azután, hogy a britek úgy döntöttek, a Huawei is részt vehet az 5G-s hálózataik kiépítésében. Az Egyesült Királyság után az Európai Unió is hasonló irányba tett lépést: az Európai Bizottság olyan iránymutatást fogalmazott meg, amely lehetővé teszi a tagországok számára, hogy eldöntsék, akarnak-e korlátozni, esetleg ki is zárni egy-egy "komoly kockázatot" jelentő szolgáltatót az 5G-s hálózatok kiépítése kapcsán.

Az EU lényegében azt akarja, hogy a tagállamok maguk elemezzék a lehetséges kockázatokat, és ennek fényében tartsák távol az infrastruktúrájuk kritikus és érzékeny részeitől a nem megbízható beszállítókat. Odáig azonban nem merészkedtek a döntéshozók, hogy megnevezzék a Huaweit, így lényegében minden ország maga döntheti el, a vizsgálati eredményből mit olvas ki.

Az uniós bizottság arra kérte a tagállamokat, április 30-ig hajtsák végre az iránymutatást, június 30-ig pedig küldjenek erről egy részletes jelentést a döntéshozóknak.

AFP / Fred Dufour

A mostani iránymutatásnak akár örülhetne is az Egyesült Államok, hiszen úgy is értelmezhető, hogy lehetővé tették az uniós tagországok számára, hogy kitiltsák a Huaweit az 5G-s hálózat építéséből, ám az USA vezetése valószínűleg nem lett sokkal boldogabb a döntéstől. Véleményük szerint a Huawei jelentette biztonsági kockázat miatt mindenhonnan ki kellene tiltani a céget, "ahonnan csak lehetséges".

[Majdnem kapott még egy pofont a Huawei, de a Pentagon közbelépett]

Amerika ugyanakkor még mindig nem támasztotta alá bizonyítékokkal azt az állítását, hogy a Huaweit a kínai kormány kémkedésre használná. A Handelsblatt korábban arról írt, hogy a német kormány talált erre vonatkozó bizonyítékot, ám azt egyelőre sehol sem publikálták. A Huawei tagadja a vádakat.

A mostani döntés azt jelenti, hogy a kínai cég megvetheti a lábát az EU-n belül, ám azt egyelőre nem tudni, hány országban teheti meg ezt.

A Huawei közleményben reagált az Európai Bizottság döntésére. Mint írják, üdvözlik a döntést, szerintük ugyanis az 5G kiberbiztonsága előítéletektől mentes, objektív és tényeken alapuló megközelítése lehetővé teszi Európában a biztonságosabb és gyors 5G-hálózatok kiépítését.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!