szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Madrid és Erlangen mellett Debrecen felé is nyit a világ vezető mérnökképző egyeteme, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT).

Madrid és Erlangen mellett Debrecen is szerepel a Massachusettsi Műszaki Egyetem (angolul Massachusetts Institute of Technology, rövidítve MIT) európai terjeszkedési tervében, amelynek keretében képzési központot hoznak létre a Debreceni Egyetemen – írja az Index. A patinás amerikai intézmény programja 2020-ban kezdi meg működését Európában.

Az MIT-n hét éve működik az a PhD hallgatókat célzó MIT Catalyst képzési program, amely piacképes egészségügyi kutatási projekteket igyekszik tető alá hozni. A program iparági és kórházi/egyetemi mentorok bevonásával újszerű módon közelíti meg a fejlesztéseket, amelyeket a klinikai ellátás igényei vezérelnek. A program keretében 31 intézményben 88 kutatócsoport működik, közülük 16 már a projekt- vagy termékfejlesztésig is eljutott, 5 startup indult el – írta a lap.

Európában az első fázisban 3 ilyen hub-ot hoz létre az MIT, e központok pedig Debrecen lesz. Az együttműködés megszületésével a Debreceni Egyetemnek fontos szerepe lesz az MIT Catalyst módszertanának európai meghonosításában és a gyakorlati, orvosi-klinikai szempontok érvényesítésében.

A program megvalósításához a Massachusetts Institute of Technology az Európai Unió, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) pénzügyi támogatását, finanszírozását is elnyerte. A program nem teljesen egészében az MIT vezérli majd, ugyanis a szintén bostoni székhelyű GE Healthcare üzletága is bekapcsolódik.

Az Index azt írja, az európai központok kiválasztásakor az MIT a korábbi személyes kapcsolatokat is figyelembe vette. Erlangenben például egy korábban az MIT-n kutató egyetemi oktató lesz a projektgazda, a debreceni képzési központ pedig a GE Healthcare támogatásával jön létre. "A vállalati kapcsolatot erősítette, hogy Ascsillán Endre, a GE Magyarország alelnöke az egyetem oktatója, az intézményben működő Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet (MÜZLI) vezetője" – írta a lap.

A cikkben idézik az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményét, amely szerint Palkovics László is többször tárgyalt az MIT–vel. 2019 szeptemberében fogadta az MIT Catalyst Program delegációját, majd tavaly novemberben tárgyalt William „Mo” Cowannel, a GE globális kormányzati ügyekért felelős elnökével.

(Nyitóképünk az MIT-s kutatók egyik fejlesztése látható.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!