Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
A New York-i Mount Sinai kórház kutatói olyan szoftvert fejlesztettek, amely állításuk szerint – több paramétert figyelembe véve – képes felismerni, ha valaki koronavírus-fertőzött. A szoftvert a kórház illetékesei egy második orvosként jellemzik, mondván olyan tudással rendelkezik, mint egy tapasztalt radiológus. A program szerintük olyan helyzetekben is használható, amikor az komputeres tomográfia (CT) vizsgálat felvételei alapján nem egyértelmű, hogy a páciensnek valamilyen tüdőbetegsége van. (Az Egyesült Államokban eleve gyakrabban alkalmazzák a CT-vizsgálatot a Covid-19 diagnosztizálásához.)
Az újdonságról a Nature Medicine című orvosi folyóiratban számoltak be, megemlítve az alkalmazásának legfontosabb előnyeit is. Mint a kutatók írták, a tüdőről készült (hagyományos) felvételekből sokszor nem mindig lehet idejekorán megállapítani a szervi megbetegedést, mivel a fertőzés korai szakaszában az eltérések gyakran csak részlegesen vagy egyáltalán nem látszódnak. A bővebb információt adó laboratóriumi vizsgálatok napokat vehetnek igénybe, miközben a páciens állapota rosszabbra fordulhat. A tudósok szerint ezeket segítheti kiküszöbölni a mesterséges intelligencia, amely a többi közt a vérképet, az életkort és a tüneteket is figyeli.
A kutatók 900 kínai beteg adatát használva tréningezték az algoritmust, hogy minél pontosabb megállapításokat tegyen. Az Engadget erről azt írja, hogy a szoftvernek 419 olyan felvételt is megmutattak, amely azonosított koronavírus-fertőzöttől származott. A tanulmány szerint a tesztben olyanok is részt vettek, akik jártak a vírus kitörési pontjának számító Vuhanban. Az eredmények igen jól sikerültek: az algoritmus több esetben ismerte fel a betegséget, mint a CT-felvételeket elemző orvosok. (Előbbi 84 százalékos pontossággal dolgozott, míg a klinikai adatokat értékelő szakorvosok csupán 75 százalékkal.)
A Mount Sinai kórház szerint Amerikában ez az első intézmény, ahol a mesterséges intelligenciától is véleményt kérve vizsgálják a potenciális koronavírus-betegeket.
A kínai technológiai óriás, az Alibaba volt, amely elsőként alkalmazta a számítógépet a koronavírus elleni küzdelemben. Az a fejlesztés állítólag 96 százalékos pontossággal dolgozik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.