szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaki eljut az internet rejtett, sötétebb zugaiba, ott különös dolgokra lelhet. Például koronavírus elleni gyógyszereknek mondott készítményekre, sőt gyógyítónak hirdetett vérplazmára is. Azonban nem biztos, hogy jól jár, aki tényleg vásárol ott.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az internet sötét oldala, a dark web alapvetően egy decentralizált struktúra, ahol több piac (úgynevezett kriptopiac) is található. Ezeket erős titkosító rendszerek védik, így igencsak nehéz hozzájuk férni a hatóságoknak. A felhasználók is csak jelszóval és/vagy speciális szoftverrel tudnak belépni – magyarázza a ZME Science.

A piacok mindegyikét olyan adminisztrátor ellenőrzi, aki végül eldönti, hogy mi adható el. Az egyetemesen tiltott áruk vagy szolgáltatások közé tartoznak a bérgyilkos szolgáltatások, az emberkereskedelemmel kapcsolatos szervkereskedelem, illetve a kamera előtti gyilkosságot rögzítő filmek. Ezeket leszámítva viszont számtalan illegális árut forgalmaznak, például fegyvereket, kábítószereket, magánadatokat, sőt kétes eredetű gyógyszereket is.

HuntSource

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói, tekintettel a jelenlegi helyzetre, azt vizsgálták, hogy milyen, a COVID-19-hez kapcsolódó termékek találhatók a sötét weben. Mint kiderült, több száz ilyen terméket kínálnak legalább tucatnyi kriptopiacon. Az egyik legfurcsább ilyen termék a fertőzésen átesettek vére volt, amit vérplazma terápiához ajánlanak.

Állítólag önkéntes adományozóktól (és svédországi forgalmazóktól) gyűjtötték a vért, amit egyébként elképesztően magas, literenként 14 ezer dolláros (közel ötmillió forintos) áron értékesítenek. Rod Broadhurst, a tanulmány vezető kutatója szerint a vásárlók védőoltásként használnák a vért. (Fertőzöttek vérét legális úton a Microsoft is felvásárolja, de kutatási célokra, nem azért, hogy emberekbe injekciózza.)

Ami viszont jó hír: a kutatás szerint a koronavírus elleni termékek az összes felsorolt terméknek csak mintegy 0,2 százalékát át teszik ki. A leggyakoribb cikkek továbbra is a marihuána, illetve a pszichoaktív MDMA-k voltak, és bár ez sincs rendben, az pozitívum, hogy a koronavírus-gyógyszerek illegális értékesítése nem növekedett az elmúlt hónapokban. Ez részben a kriptopiacok adminisztrátorainak köszönhető, akik közül sokan letiltották az ilyen termékek megjelenését.

Teljesen megnyugodni azért nem lehet, a hamis vagy nem tesztelt vakcinák és gyógyszerek, még ha csak kis számban is találhatók a sötét weben, mindenképpen fokozott kockázatot jelentenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!