szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem kellett hozzá sok idő, hogy a Twitter élő példa segítségével tudja bemutatni, hogy a legújabb szigorítás szerint mit tart félrevezető információnak és milyen fegyverrel lép fel ellene.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Amerikai Egyesült Államok elnökének bejegyzését először május végén jelölte meg félrevezetőként a Twitter, azóta pedig többször is kénytelen volt ehhez az eszközhöz nyúlni a szolgáltató. Legutóbb vasárnap, amikor Donald Trump azt írta ki, hogy miután koronavírus-fertőzését követően orvosai gyógyulttá nyilvánították, már nem kaphatja el a koronavírust (immunissá vált) és nem is tud vele megfertőzni másokat.

A Twitter vélhetően azért járt el a bejegyzés ellen, mert ugyan nem túl gyakori a jelenség, de tudományosan dokumentált: a koronavírus többször is megfertőzheti az embert.

A bejegyzést a Twitter nem törölte, csupán egyrészt a régi módszert alkalmazva megjelölte, és aki kíváncsi, egy gombnyomással felfedheti, elolvashatja.

Twitter / @realDonaldTrump

Másrészt a közösségi szolgáltató a tweet esetében indokoltnak találta alkalmazni egyik frissen bevezetett szanckióját. A Twitter pénteken bejelentette, hogy a választások előtt blokkolni fogja a politikusok félrevezetőnek ítélt bejegyzéseinek egyszerű továbbosztásának lehetőségét. A vállalat közlése szerint az intézkedések célja "a bejegyzések retweetelésére vonatkozó megfontoltabb döntések bátorítása". Megnehezítik a bejegyzések kommentár nélküli továbbküldését, arra ösztökélve a felhasználókat, hogy fűzzék hozzá a saját véleményüket egy-egy kiíráshoz, ha valóban mindenképpen szeretnék továbbosztani azt.

Pénteki bejelentésében a Twitter hangsúlyozta, a platform nem engedi meg senkinek, köztük politikusoknak sem, hogy bárkinek a győzelmét nyilvánosságra hozzák a választások hivatalos eredménye előtt. A választási folyamatot befolyásolni próbáló bejegyzéseket pedig eltávolítják.

A félrevezető információként megjelölt bejegyzések körét kiterjesztik nemcsak a politikusokra, hanem kampányaik munkatársaira is.

A Twitter vezérigazgatója, Jack Dorsey és a Facebook vezetője, Mark Zuckerberg néhány héten belül a szenátus kereskedelmi bizottsága előtti meghallgatáson vesz részt, hogy számot adjon eddigi üzletpolitikáról és döntései hátteréről. A szenátusi bizottság azt az 1996-ban hozott törvényt vizsgálja, amely mentességet ad e közösségi platformoknak a publikált tartalmak miatti jogi felelősségre vonás alól.

Az elmúlt hetekben a Facebook és a Twitter sok új szabályt élesített, melyek a politikai hirdetésekre és politikusok által közzétett bejegyzésekre egyaránt vonatkoznak. A legfőbb cél az online közbeszéd tisztán tartása, de azért a szabályozás mögött itt-ott felsejlik: a vállalatok maguknak sem akarnak rosszat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!