szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatásos lehet a briteknél terjedő variáns ellen, ha pedig szükséges, akkor hat hét alatt képesek továbbfejleszteni a vakcinát – közölte a BioNTech. Az oltást Cominarty néven fogják forgalomba hozni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Nagy valószínűséggel védettséget ad az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) Nagy-Britanniában terjedő, erősebben fertőző mutációjával szemben is a Pfizer amerikai gyógyszercég és a német BioNTech közös munkájával kifejlesztett oltás – közölték a mainzi központú biotechnológiai vállalkozás alapítói egy keddi tájékoztatón.

Ugur Sahin, Özlem Türeci és a BioNTech több vezető munkatársa szerint másfél hónap alatt tovább tudják fejleszteni a vakcinát, de erre várhatóan nem lesz szükség.

A tudomány a valószínűség fogalmával dolgozik, és "nagyon nagy a valószínűsége" annak, hogy a vakcina a vírus új változata ellen is véd – mondta Ugur Sahin, aki szerint ugyanakkor az új variáns ezzel együtt is veszélyes, és a fokozott fertőzőképesség miatt meglehet, hogy a tervezett 60–70 százaléknál nagyobb átoltottsági arányt kell elérni ahhoz, hogy az élet visszatérhessen a régi kerékvágásba.

A kutató arról is beszámolt, hogy külön megvizsgálják az oltás hatékonyságát az új vírusváltozattal szemben. Ezzel a munkával várhatóan két hét alatt, január elejére végeznek. Az oltóanyagot korábban a SARS-CoV-2 húsznál is több változatára tesztelték már, és valamennyivel szemben védettséget biztosított.

A BNT 162B2 jelzésű vakcinát Cominarty néven vezetik be a piacra. A készítmény nemcsak hatásos, hanem biztonságos is, és lehetséges mellékhatásai nem különböznek a másfajta oltásokra jellemző tünetektől. A leggyakrabban – az esetek 3,8 százalékánál – kimerültség fordult elő eddig, illetve fejfájás jelentkezett – az esetek 2 százalékánál – közölte Özlem Türeci társalapító – Ugur Sahin házastársa.

A tájékoztatón kiderült, hogy az oltóanyagot Európában, a Pfizer gyáregységeiben gyártják: a belgiumi Puursben, egy Bécs melletti és egy Mainzban lévő üzemben, illetve hamarosan a Frankfurthoz közeli Marburgban is elindul a gyártás.

Az Európai Bizottság hétfőn engedélyezte a termék forgalmazását az Európai Unióban. Az első oltásokat december 27-én adhatják be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!