Az emberiség valószínűleg nem pusztulna ki egy olyan aszteroidától, mint ami az új Netflix-filmben fenyeget

Kutatók 15 oldalon keresztül vázolják elemzésüket, amely munkát a Ne nézz fel! című Netflix-film ihlette. Arra voltak kíváncsiak, hogy a valóságban is megtörténhetne-e egy hasonló katasztrófa.

  • hvg.hu hvg.hu
Az emberiség valószínűleg nem pusztulna ki egy olyan aszteroidától, mint ami az új Netflix-filmben fenyeget

Pusztán technikai szempontból megelőzhetőnek tűnik egy afféle armageddon, mint amilyen az új Netflix-filmben, a Ne nézz fel!-ben fenyegeti az emberiséget. A kérdést két fizikus vizsgálta meg, azt követően, hogy a világsztárokat felvonultató mozi elérhetővé vált a szolgáltató kínálatában.

Az angolul Don’t Look Up! címmel készült alkotásban egy hatalmas, 10 kilométer átmérőjű, emiatt „bolygóölőnek” nevezett aszteroida közelít a Föld felé. Az űrszikla érkezését két csillagász fedezte fel (őket Leonardo DiCaprio és Jennifer Lawrence alakítja), akik a történet szerint megkísérlik értesíteni az emberiséget a veszélyről. A többséget ez azonban egyáltalán nem érdekli. A mozi annak allegóriája, hogy az emberek semmit nem tesznek a klímaváltozás ellen.

A történetbeli aszteroida viszont két, igazi fizikust is nagyon érdekelt, akik ezért utánajártak, hogy egy ekkora objektum valóban képes lenne-e kipusztítani a földi életet. A 15 oldalas elemzés, amely már elérhető, az aszteroida által jelentett fenyegetés mérlegelésével kezdődik. Philip Lubin és Alex Cohen, a Kaliforniai Egyetem (Santa Barbara) kutató fizikusai szerint egy ekkora űrszikla ahhoz hasonló energiát szabadítana fel, mint amilyen a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kihalásához vezető eseményé volt. Az elemzés szerint ha egy ekkora objektum belépne a Föld légkörébe, az szélsőséges esetben akár 300 Celsius-fokkal is növelhetné a hőmérsékletet, és ezzel lehetetlenné téve a földi életét.

A fizikusok ezután az érkező űrszikla elhárításának lehetőségeit sorolják, köztük a nukleáris detonátorokkal való robbantást. Ennek célja az lenne, hogy az objektum pályát módosítson, illetve több kisebb darabra szétesve még a Föld légkörében megsemmisüljön. A számítások szerint ez működhetne, a becsapódó radioaktív darabok pedig már nem jelentenének különösebb aggodalmat – vélik a kutatók a The Guardian szerint.

A szakértők az 1999-es Armageddon című filmben alkalmazott lehetőséget is figyelembe vették. A történet szerint a NASA olajfúró szakembereket irányít egy Texas méretű aszteroidára, amelynek belsejébe atomtöltetet helyeznek, hogy ezzel darabokra szedjék a veszélyes objektumot. A fizikusok szerint ez a manőver a Netflix műsorában látott aszteroidánál nem válhatna be. Ahhoz ugyanis, hogy az az űrszikla kettétörjön, körülbelül 10 millió gigatonna robbanóanyagra lenne szükség. Ez azonban több mint 1 milliószor nagyobb energiát jelent, mint amennyit a Föld teljes nukleáris arzenálja képes megtermelni.

Niko Tavernise/Netflix

A fizikusok azt is megválaszolták, hogy mit lehetne tenni akkor, ha az érkező aszteroida eltérítésére vagy megsemmisítésére tett kísérletek kudarcba fulladnának. Véleményük szerint a víz alatti vagy föld alatti bunkerek hatékony védelmet jelentenének. A tanulmány ugyanakkor optimistán áll egy hasonló fenyegetés kérdéséhez, és kiemeli: az emberiség jelenlegi technológiai kapacitásának a határát súrolja.

Mark McCaughrean, az Európai Űrügynökség tudományos tanácsadója nem volt túl lelkes, amikor elolvasta a dokumentumot, és „klasszikus kockafejűség”-nek nevezte azt. Bár szerinte tényleg választ ad néhány technikai kérdésre, a kutatás nem veszi figyelembe a film lényegét. Vagyis azt, hogy a tudósok tanácsait rendszeresen figyelmen kívül hagyják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.