szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az angliai Yorki Egyetem kutatói szerint a Föld folyóinak jelentős része tele van a gyógyszergyártásban használt vegyületekkel.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban publikálták az angliai Yorki Egyetem kutatói azt a tanulmányt, amely rámutat, milyen komoly gyógyszerterhelés éri a világ folyóit. A szakemberek szerint ez a fajta szennyezés nemcsak a környezetre, hanem a globális egészségre nézve is komoly fenyegetést jelent.

A BBC beszámolója szerint a tudósok arra jutottak, hogy a vizekben nagy mennyiségben fordulnak elő olyan anyagok, mint a paracetamol, a nikotin, a koffein, valamint az epilepszia és a cukorbetegség elleni gyógyszerek. A globális kutatás során azt is megállapították, hogy a pakisztáni, a bolíviai és az etióp folyók voltak a legszennyezettebbek, míg a legtisztábbak Izland, Norvégia, valamint az Amazonas esőerdejében lévő folyók voltak.

Mauro Pimentel / AFP

A kutatás során több mint száz országban több mint ezer helyről vettek mintákat.

Megállapították, hogy a vizsgált 258 folyó mintegy negyede tartalmazott valamilyen gyógyszerészeti anyagot olyan mértékben, ami már a vízi élőlényekre nézve nem biztonságos.

John Wilkinson, a kutatás vezetője szerint mindez úgy lehetséges, hogy még a legmodernebb szennyvíztisztító telepek sem képesek teljesen lebontani ezeket a vegyületeket, így aztán a folyókba és tavakba kerülnek. A két leggyakoribb anyagként az epilepszia és az idegfájdalmak kezelésére használt karbamazepint, valamint a cukorbetegek számára adott metformint azonosították.

Átvizsgáltak 64 000 000 kilométernyi folyót - megvannak az eredmények

A Föld folyóinak többsége évente legalább egy napra kiszárad - derül ki az első olyan tanulmányból, melynek készítői empirikus alapokon mérték fel a nem álladó folyók és patakok eloszlását a Földön.

Afrikában a malária kezelésére használt artemisinint találták meg nagy koncentrációban a vizekben.

A legszennyezettebb területek az alacsony- és közepes jövedelemmel bíró országok voltak, valamint azok a területek, ahol a szennyvízkezelés nem megfelelő, vagy épp gyógyszergyártás folyik.

A szakemberek szerint a helyzet a jövőben tovább romolhat, mert egyre gyakrabban használunk gyógyszeres kezeléseket a testi és a mentális betegségekre.

Pixabay / HeungSoon

A szakemberek kiemelték, hogy a folyókban lévő gyógyszerészeti anyagok hatása nagyrészt még mindig ismeretlen. Az ugyanakkor már régóta ismert, hogy a fogamzásgátlók hatással lehetnek a halak fejlődésére és szaporodására, így a tudósok tartanak attól, hogy az antibiotikumok megnövekedett koncentrációja korlátozhatja a gyógyszerként való hatékonyságukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!