szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nukleáris létesítmények állapotában nem történt változás. Az orosz haderő csütörtökön masírozott be Csernobilba, amit rövid idő után saját ellenőrzése alá vont.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Emelkedett a gammasugárzás mértéke a csernobili zárt zónában, az úgynevezett 30 kilométeres zónában, amelyet az atomkatasztrófa utáni radioaktív kihullás a legnagyobb mértékben szennyezett.

Az ukrán parlament hivatalos Twitter-oldalán pénteken azt közölték: a gammasugárzás szintje több ellenőrzési ponton is emelkedett, amit a sugárzásmegfigyelő online rendszerek adatai is alátámasztanak.

Safecast

Ukrajna az eredeti közléskor még nem tudta megmondani, mi okozza a sugárzás szintjének emelkedését Csernobilban. Az atomerőművet egy nappal korábban, csütörtökön foglalták el az orosz erők, amit az ukrán fél úgy kommentált: "ez az egyik legkomolyabb fenyegetés, amivel ma Európának szembe kell néznie”.

A nukleáris energiával foglalkozó ukrán állami felügyelet később arról tájékoztatott, hogy a sugárzás szintjének emelkedését a talaj felső rétegében bekövetkezett változások és a légszennyezés okozta. Előbbiek alatt azt kell érteni, hogy az oroszok nehéz katonai járművei a mozgásukkal felverték a radioaktív port.

A hatóság közleménye hangsúlyozta: a létesítmények állapotában nem történt változás.

Kell-e nukleáris sugárzástól félni a csernobili erűmű romja körül zajló harcok miatt?

Az 1986-os katasztrófa óta az erőmű érintett reaktorának romjait betonszarkofággal, később acélkupolával fedték le. Ha ezt megsértik, az terrorizmusnak minősíthető őrültség lenne, hiszen kiszabadulhat a radioaktiv sugárzás.

Ha érdeklik a fejlemények, figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!