Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az elmúlt napokban drasztikus mértékben megnőtt azok aránya Oroszországban, akik VPN-en, vagyis virtuális magánhálózaton szeretnének kommunikálni. Az AtlasVPN adatai szerint a telepítések száma február 16-án kezdett el emelkedni, azután, hogy az orosz invázió előtt Ukrajna elszenvedte az első komolyabb kibertámadást.
Az adatok szerint azóta 1906 százalékkal nőtt a telepítések száma. A virtuális magánhálózat lényege, hogy elrejti a felhasználók IP-címét, és titkosítja a kommunikációjukat, online tevékenységüket. Mindezek segítenek megakadályozni, hogy egy harmadik fél, például a kormány, a hackerek vagy az internetszolgáltató nyomon tudja követni a felhasználók online forgalmát.
Az AtlasVPN megjegyzi: az sem mellékes, hogy a VPN használatával a felhasználók olyan oldalakat is meg tudnak nézni Oroszországban, amit a kormányzat betiltott és elérhetetlenné tett.
Hackerhadsereget toboroz Ukrajna, külföldről is lehet jelentkezni
Az ukrán digitális fejlesztési miniszter, Mihailo Fedorov szerint a Telegramon szerveződik az ukrán IT hadsereg, amelynek tagjai orosz célpontokat támadnak. Az önkénteseket a világ minden tájáról várják.
Az AtlasVPN azt vizsgálta meg, hogy 2022. február 1-je és február 28-a között a Play áruházból, valamint az Apple alkalmazásboltjából hányan telepítették a cég szolgáltatását.
Ezek szerint február 16-án kezdtek el egyre többen érdeklődni a VPN után, majd február 24-én – az orosz invázió kezdetének napján – soha nem látott módon futott fel a kereslet iránta. Február 25-én már 241 százalékkal az átlagos telepítésszám felett járt a dolog, másnap pedig az Oroszországból érkező telepítések száma 1076 százalékkal ugrott meg. A csúcsot február 27-én érte el, akkor 1906 százalékos volt a növekedés.
Az AtlasVPN szerint a kereslet a következő napokban, hetekben is intenzív maradhat.
64 kilométeres orosz katonai menetoszlop tart Kijev felé - percről percre az ukrán háborúról
Kanada egy időre beszünteti az olajvásárlást az oroszoktól, és helyette fegyvert küld a háború sújtotta Ukrajnába. Közben Kijev felé tart egy hosszú, több kilométeres orosz konvoj, ami a műholdképeken is látszik. Vlagyimir Putyin erői egy nappal ezelőtt azt ígérték: a civilek szabadon elhagyhatják az ukrán fővárost. Percről percre frissülő hírfolyam az orosz-ukrán helyzetről.
Oroszországban nem tilos a VPN használata, ám csak kevés szolgáltató van, amelyik az országban tartja a szervereit. Ráadásul 2017 óta egy olyan törvény is van, amelyik tiltja bizonyos VPN-ek használatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.