szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Xabier Ostale egy galaxis után Centaurusnak nevezte el a koronavírus májusban azonosított, BA.2.75 mutációját.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus omikron-variánsának egyik mutációjára eddig csak BA.2.75 kóddal hivatkoztak a tudósok, az elmúlt időszakban azonban egy új név kezdett beragadni a kórokozóval kapcsolatban: a Centaurus. Az elnevezés azonban nem a tudományos közegből származik, hanem a Twitterről.

A The Washington Post arról ír, hogy az egyik felhasználó, Xabier Ostale – aki gyakran oszt meg a koronavírussal kapcsolatos híreket a platformon – Centaurusnak nevezte el az omikron új alvariánsát. A vírus egy galaxis után kapta a nevét. A lap szerint július 1-je óta – ekkor jelent meg a név a Twitteren – már a sajtóban is egyre több helyen használják. Legutóbb például egy dél-koreai beszámolóban lehetett azt olvasni, hogy az országban azonosították az első Centaurus-fertőzést.

Az elnevezés miatt ismét fellángolt a vita arról, hogyan lehetne a legjobban elnevezni a különböző vírusvariánsokat. Van, aki szerint nem volna szabad hagyni, hogy egy átlagos Twitter-felhasználó fejéből kipattant ötlet miatt legyen így elnevezve a mutáció.

Mások szerint azonban egy ilyen figyelemfelkeltő név segíthet abban, hogy ismét odafigyeljünk az ismét terjeszkedő járványra.

Az Egészségügyi Világszervezet egyelőre nem adott nevet a BA.2.75 variánsnak, mert azt egyelőre nem tartotta „aggodalomra okot adó változatnak”.

Súlyosbodik a koronavírus-helyzet Európában, új ajánlást adott ki az EU a védőoltásokra

Az Európai Unió egészségügyi szervezetei szerint a 60 éven felülieknek érdemes egy második emlékeztető védőoltást is adni.

A múlt héten Hollandia jelentette be, hogy ott is találtak ezzel a változattal fertőzött embert, így már majdnem 10 országban – többek között Kanadában, Ausztráliában és Nagy-Britanniában – regisztráltak megbetegedést. A vírus ezen mutációját májusban Indiában azonosították először.

A WHO eddig a görög ábécé betűi alapján nevezte el a variánsokat. Emma Hodcroft, a svájci Berni Egyetem epidemiológusa, aki részt vett az eddigi elnevezésekben azt mondja, a Centaurus abból a szempontból rendben van, hogy nem egy földrajzi név, nem félrevezető, és valószínűleg senki sem fogja összekeverni a galaxissal. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a következő civil névadás talán már nem lesz ennyire szerencsés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!