szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dél-koreai KF-21 Boramae-t 2026-tól kezdhetik el gyártani, a vadászgépek a meglévő flottához csatlakoznak majd.

Kevés ország mondhatja el magáról a világon, hogy saját fejlesztésű szuperszonikus repülőgéppel rendelkezik, Dél-Korea azonban a napokban csatlakozott ehhez a szűk elithez. A CNN beszámolója szerint a dél-koreai légierő kedden hajtotta végre az első, 33 perces repülést a KF-21 Boramae vadászrepülőgéppel, a teszt pedig sikeres volt.

A dél-koreai védelmi hivatal, a Defense Acquisition Program Administration (DAPA) négy darab Meteor típusú levegő-levegő rakéta makettjével látta el a gépet, emellé pedig infravörös nyomkövető- és keresőrendszert is telepített rá.

South Korea joins supersonic fighter club as KF-21 jet takes to skies

South Korea's homegrown KF-21 Boramae fighter jet flew for the first time on Tuesday, putting the country among the few nations to have developed and flown an advanced supersonic fighter.

A gép nagyjából 400 km/h-s sebességet tudott elérni. A DAPA közlése szerint ez egy 4,5 generációs vadászgép – vagyis nem a legfejlettebb 5. generációsok közé tartozik –, ugyanakkor ez előny is lehet, így ugyanis magasabban és gyorsabban tud repülni, mint például az amerikai F-35-ösök.

A gépet a Korea Aerospace Industries tervezte. Összesen hat prototípus készült el belőle, amikkel együttesen több mint 2000 óra tesztrepülést hajtanak végre 2022 és 2026 között. Ezután kezdődhet meg a tömeggyártás, a tervek szerint 2030-ig 120 darabot készítenek el belőle. Ezeket levegő-levegő, levegő-föld, valamint repülés közben indítható cirkálórakétákkal szerelik majd fel.

Lelőtték a legfejlettebb repülőgépüket az oroszok Ukrajnában

A Szu-34M vadászbombázóra az oroszok által megszállt terület felett nyitott tüzet az orosz légvédelem.

Jelenleg az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Japán, Franciaország, Svédország, valamint olyan európai nemzetek, mint az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és Spanyolország az egyedüliek a világon, amelyek szuperszonikus repülőgépeket terveztek. Közülük csak az Egyesült Államok és Kína telepített eddig hazai gyártású, ötödik generációs változatot.

A KF-21 Boramae egyébként nem a már meglévő repülőgépek helyett, hanem azok mellé érkezik meg a dél-koreai légierőbe.

(Nyitóképünkön látogatók a Korea Aerospace Industries (KAI) által gyártott KT-1 kiképzőgép, FA-50 könnyű harci repülőgép és KF-21 vadászgép méretarányos modelljeit nézegetik (L-R) a 2022. február 15-i Szingapúri Légi Szalonon, Szingapúrban. Képünk illusztráció. Fotó: AFP / Roslan Rahman)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!