szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Wolf-Lundmark-Melotte törpegalaxist több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel, ám eddig csak homályos képet sikerült készíteni a 3 millió fényévre lévő objektumról.

A NASA többször megmutatta már, hogy mire képes a James Webb (JWST) űrteleszkóp a Hubble-höz képest, most pedig egy másik szerkezettel hasonlította azt össze a szervezet. A Spitzer Űrteleszkóp és a JWST egyformán a Wolf-Lundmark-Melotte szabálytalan galaxist fotózta le, de az eredmény teljesen más lett.

A Wolf-Lundmark-Melotte egy elszigetelt törpegalaxis, ami körülbelül 3 millió fényévre van a Tejútrendszertől, és nagyjából 10-szer kisebb a galaxisunknál. Az átmérője nagyjából 8000 fényév: először 1909-ben fedezték fel, de csak 20 évvel később erősítették meg, hogy valóban létezik.

A JWST most úgy mutatja meg a galaxist, ahogy még soha nem láthattuk azt. Amellett, hogy a kép jóval élsebb, sokkal fényesebb is annál, mint amit a Spitzer készített. Ez annak köszönhető, hogy képes elegendő mennyiségű fényt gyűjteni még a gyenge forrásokból is.

NASA, ESA, CSA, IPAC, Kristen McQuinn

A képen jól látni, mekkora a különbség a két eszköz között. Míg a kép baloldalán lévő felvételt a Spitzer készítette, addig a jobb oldalon áltható a JWST. Ezen nemcsak a galaxis látszódik tisztán – a legnagyobb az összes közül –, hanem több másik is, amelyek jóval messzebb találhatók (ezért is tűnnek kisebbnek).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!