szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy NASA-kutató és egy ipari formatervező ötlete az a különleges, lencse nélküli szemüveg, amely segíthet a rövidlátás leküzdésében. Állítják, az eredményhez csak kis ideig kell viselni naponta.

A rövidlátás (myopia) nem hangzik ijesztően, azonban világszerte egyre többen szenvednek tőle. Kína például nem talál elég pilótát, miközben a világ termelékenysége évi 244 milliárd dollárt veszít a myopia miatt, és ez még csak a kezdet: 2050-re az előrejelzések szerint a világ lakosságának több mint fele lesz rövidlátású, és 10 százalékuk akár meg is vakulhat ettől az állapottól.

Ez a probléma korábban elsősorban genetikai eredetű volt, de az új eseteket egyre inkább annak tulajdonítják, hogy a gyerekek túl sok időt töltenek a képernyő előtt, és túl kevés napfényt kapnak ahhoz, hogy a szemek megfelelően fejlődjenek (a megfelelő szemállapothoz ugyanis elegendő napfénynek kell érnie a retinát, a szem fényérzékeny részét). Bár a kutatások azt találták, hogy a rövidlátás megelőzése nem sokkal bonyolultabb, mint elegendő időt tölteni a szabadban, azonban egy érdekes szemüveg (egy kutató és egy formatervező, illetve a mögöttük álló Betterlab projektje) úgy orvosolná a rövidlátást, hogy senkinek sem kellene a viselkedésén változtatni – magyarázza a FastCompany.

Betterlab

Ennek a szemüvegnek nincsen lencséje, viszont speciális fluoreszkáló gyantával van bevonva, amely a napfénytől (vagy erős lámpafénytől) töltődik, és pontosan 480 nanométeren világít – ez a frekvencia indítja be a retina dopamin termelődését, amely a szem egészségének kulcsfontosságú neurotranszmittere. S hogy mennyi ideig kell tölteni a szemüveget? Ez a legszebb az egészben, hogy tulajdonképpen semennyit. Már egyetlen perc napfény is elegendő ahhoz, hogy 25 percig világítson. Naponta 2x25 perc pedig elég a szem rendbetételéhez – ezt állítják az ötletgazdák.

A szemüveg egyelőre szabadalmaztatás alatt áll, és harmadik fél által végzett kutatás még nem hitelesítette. Az alkotók még azt sem döntötték el, hogy piacra viszik-e a maguk szemüveget, vagy pénzért cserébe engedélyezik a technológia használatát mások számára. Ez nagyban függ a projekt finanszírozásának pontos természetétől, amelyről még nem született döntés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!