szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok számára sem egyértelmű még, hogy hol mosódik el a határ a kvantum és a nemkvantum világ között. Egy új kísérlet most azt bizonyította be, hogy egy fél szempilla nagyságú méretnél még érvényesek lehetnek a kvantumszabályok.

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) tudósainak sikerült egy olyan mozgó zafírkristályt „macskaállapotba” helyezniük. Ez elsőre nem hangzik túl értelmesen, de ha hozzátesszük, hogy mindez a kvantummechanika szempontjából úttörő eredmény, akkor az nem bonyolítani, hanem megmagyarázni fogja a dolgokat.

Schrödinger macskájáról valószínűleg már mindenki hallott. A Nobel-díjas osztrák fizikushoz tartozik az a gondolatkísérlet, ami a kvantumtörvényeket hivatott bemutatni. A lényege leegyszerűsítve annyi, hogy egy dobozba zárt macska egyszerre élhet és lehet elpusztulva, és csak akkor veszi fel az egyik vagy másik állapotot, ha belenézünk a dobozba. Vagyis addig mindkét állapotban egyszerre létezik.

Az EHT kutatói most a zafírkristályt helyezték ilyen állapotba. Ilyesmire volt már példa a molekuláris szinten, így önmagában az eredmény nem újdonság. Az viszont igen, hogy a zafírkristály 16 mikrogrammos – nagyjából fele egy szempilla tömegének –, és több mint 100 billiószorosa a molekulákénak. Az eredményeikről a Science-ben számoltak be.

Az, hogy sikerült ezt megoldaniuk azt mutatja, hogy maga a kvantummechanika működik ebben a felskálázott nagyobb rendszerben is – számolt be róla a Science News.

Egy brit kvantumfizikus szerint lehet, hogy a földönkívüliek most is csevegnek, csak mi nem halljuk

A tudósok évtizedek óta, különféle módszerekkel próbálnak választ találni a kérdésre, vajon egyedül vagyunk-e az univerzumban. Egy új elmélet szerint lehet, hogy rosszul közelítettünk a témához.

A kvantumhatások jellemzően atomokra, molekulákra és hasonló méretű objektumokra korlátozódnak, az emberi szemmel érzékelhető dolgokra már nem. A kutatók bizonyos dolgokat kvantumállapotba tudnak hozni, ám azt nem teljesen érteni, hogy hol a határ a kvantum és a nemkvantum „birodalmak” között.

A tudósok a zafírkristály egy részét úgy mozgatták meg, hogy az atomjai egyszerre két különböző irányba mozogjanak. Bár a kísérlet sikerült, az oszcilláció viszonylag alacsony volt. Éppen ezért a jövőben arra törekednek majd, hogy ne csak a kísérleti objektum mérete legyen nagyobb, hanem az oszcilláció is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!