szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az extrém hőhullámok alatt csaknem megduplázódhat a szívinfarktus kockázata – mutat rá egy új tanulmány. Különösen rossz a helyzet, ha a meleg mellett a levegő szállópor-koncentrációja is magas.

Az elmúlt időszakban sok szó esett az Európát sújtó extrém hőhullámról, és ez a jelek szerint ehhez lassan jobb, ha hozzászokunk. Ami egyebek mellett azért is rossz hír, mert kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az extrém hőhullámok – és az extrém hidegek – alatti napokon csaknem duplájára emelkedik a szívinfarktus miatti halálozások száma, főleg, ha a levegő szállópor-koncentrációja is magas.

A kutatók 2015 és 2020 közötti, egy kínai tartományból származó, szívinfarktussal összefüggő adatokat elemeztek. Ezt követően ezeket az információkat összevetették a vizsgált régió egyéb környezeti adataival, különös figyelmet szentelve a meleg és hideg napokra, valamint a levegő PM2,5-ös szállópor-szintjének.

NASA-igazgató: Több ezer éve nem volt olyan forró a július, mint most, 2023 lehet a Föld eddigi legmelegebb éve

Miközben Kanadában és Görögországban erdőtüzekkel küzdenek, a világ több pontján is extrém hőhullámokat kell elviselni. Gavin Schmidt, a NASA egyik vezető tudósa szerint a jelenségek egy irányba mutatnak.

A Circulation folyóiratban nemrég publikált tanulmány adatai szerint a vizsgált időszakban összesen nagyjából 200 ezer halálos szívinfarktus történt, és a kutatók egyértelmű kapcsolatot fedeztek fel a halálozások számának növekedése, valamint azon napok között, amelyek során szélsőséges volt a hőmérséklet – legyen szó rendkívüli hidegről vagy melegről.

Azonban, az extrém meleg észlelhetően nagyobb veszélyt jelent a hidegnél: előbbi esetében, függően az extrém hőmérséklettől és annak időtartamától, 18 és 74 százalék között mozgott a szívinfarktus kockázatának növekedése, míg a hideg esetében ez 4–12 százalék között alakult.

A szívinfarktus kockázata akkor volt a legmagasabb, amikor nem csak a hőség volt extrém, de a légszennyezés is – ekkor csaknem duplájára emelkedett (egy átlagos naphoz mérten). A nők és az idősebbek inkább tűntek sebezhetőnek, mint mások – összegez a Gizmodo.

Ez itt maga a pokol és szokjunk hozzá, hogy velünk marad

Magukra zárt lakás, több órás kényszerpihenő, túltolt légkondicionálás - így próbálják meg túlélni a tartósan 40 fok feletti meleget az európai hőhullámtól leginkább érintett országokban. Az sem véletlen, hogy a mostani hőség az Alvilág kapuját őrző mitikus teremtményről kapta a nevét, sok helyen már pokoli állapotokról számolnak be.

Azt érdemes megjegyezni, hogy ezek a kutatási eredmények csak összefüggést mutatnak, világos ok-okozati összefüggést nem – de a megállapítások ennek ellenére is egyértelműnek tűnnek, és korábbi tanulmányok is rávilágítottak már arra, hogy a szélsőséges időjárás hatással van a szívinfarktus kockázatára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!