szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Uniós nyomásra néhány napja már az App Store-on kívülről is lehet alkalmazásokat telepíteni az iPhone-okra. Az új hír, hogy az Apple a harmadik féltől származó alkalmazások frissítését, ha valaki az iPhone-jával több mint egy hónapra elhagyja az Európai Uniót. Vannak, akik ezt úgy értelmezik, hogy az Apple ugyan betartja a törvényi előírásokat, azonban egy leheletnyivel sem tesz többet azoknál.

Képzelje el, hogy egy hosszabb utazásra indul az Európai Unión kívülre kedvenc iPhone-jával, amelyen jó pár olyan alkalmazás van, amelyet harmadik fél appboltjából töltött le. Eltelik egy hónap, és meglepődve látja, hogy nem tudja frissíteni ezeket az alkalmazásokat, legalábbis addig nem, amíg vissza nem tér az EU-ba. Éppen erről gondoskodott most az Apple. Mármint nem a megoldást hozta el, hanem a problémát.

A cupertinói óriási egyik aktuális támogatási dokumentuma tisztázza is a feltételeket: természetesen az EU-n kívül is lehet majd használni az alternatív piacterekről beszerzett alkalmazásokat (az Apple ugyanis kénytelen volt elfogadni az európai szabályozást, és az iOS 17.4-gyel elérhetővé tenni az App Store-on kívüli, alternatív alkalmazásboltokat), azonban ahhoz, hogy valaki hozzáférjen a legújabb verzióhoz, egy bizonyos idő után vissza kell térnie az Unióba.

Itt van, tölthető: befutott az iPhone történetének legnagyobb változását hozó frissítés

Története legfontosabb frissítése futott be az iOS-hez: a 17.4-es rendszerváltozat, bár a nem egy új főverzió, mint az ősszel érkező iOS 18, valójában legalább akkora horderejű változásokat hoz.

Az EU digitális piacokról szóló törvénye (DMA) március 6-án lépett életbe, és az Apple is kénytelen volt ehhez igazítani operációs rendszerének számos elemét. Így ha valaki frissít az iOS 17.4-re, akkor az App Store megnyitásakor jelzi neki az Apple, hogy nem csak innen tölthet le alkalmazásokat. Támogatási oldalán viszont azt is közölte az Apple, hogy amennyiben a felhasználók egy „rövid ideig tartó utazás miatt” elhagyják az Európai Uniót, akkor nem fognak hozzáférni egyes funkciókhoz. Ezt a kissé sejtelmes megfogalmazást konkretizálta az Apple, és 30 napos türelmi időt írt elő, ami kényelmetlen lehet a gyakran utazók számára.

Az Apple azt állítja, hogy a felhasználó tartózkodási helyének nyomon követése nélkül határozza meg annak helyzetét. Az iOS 17.4-től kezdődően az Apple mobileszközei „eszközön belüli feldolgozást” használnak annak megállapítására, hogy a készülékkel EU-országban tartózkodnak-e, majd jelentést tesznek az anyavállalatnak. Ez lehetővé teszi az Apple számára, hogy engedélyezze vagy blokkolja az alternatív alkalmazáspiacokat. Valószínűleg lesznek megoldások a telefon helyének meghamisítására, és az Apple-nek ez bizonyára nem fog tetszeni. 

Az Apple egyébként még ebben az említett támogatási dokumentumban is figyelmeztet arra, hogy az iPhone, az iOS és az App Store egy integrált rendszer részét képezik, amely a felhasználók biztonságát, a magánélet védelmét és a biztonságot szolgálja, valamint egyszerű és intuitív felhasználói élményt nyújt. Ha az alkalmazásokat alternatív alkalmazáspiacokról tölti le valaki, előfordulhat, hogy egyes funkciók nem a várt módon működnek. Ettől függetlenül az iOS 17.4 kiterjesztése alternatív alkalmazásboltokra Európában, mélyreható átalakulást jelent a digitális környezetben. Jelzi az Apple App Store monopóliumának végét, és megnyitja az ajtót a megnövekedett verseny és innováció előtt.

Visszatérve a korábban említett változásokra: úgy tűnik, hogy a 30 napos türelmi időszak elég hosszú a legtöbb nyaralás és utazás számára, így vélhetően alacsony lesz a mérgelődő ügyfelek száma. Ha pedig egy felhasználó az EU-ban marad, boldogan frissítheti a nem pont az App Store-ból letöltött alkalmazásait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!