Terjed a neten egy furcsa elmélet: tényleg a „felhőetetés” okozta a dubaji heves esőzést?
Az interneten már emberi beavatkozásnak tulajdonítják a dubaji esőzést, de a szakemberek árnyalták a képet.
hvg.hu
Heves esőzés okozott káoszt Dubajban és az Arab-félsziget többi részén az elmúlt napokban. A halálos áldozatokat is követelő időjárási jelenség az összeesküvés-elméleteket is felszínre hozta, főleg a felhőetetés (cloud seeding) terén.
A BBC emlékeztet: Dubaj az Egyesült Arab Emírségek partvidékén fekszik, és rendkívül száraz. Noha az éves esőmennyiség átlagosan 100 mm alatt van, időszakos heves felhőszakadások előfordulnak.
El-Ajn városában például – ami kicsivel több mint 100 kilométerre fekszik Dubajtól – 24 óra alatt körülbelül 256 mm csapadék hullott.
„A világ ezen részét hosszú, esőmentes időszakok jellemzik, majd majd rendszertelenül lehulló felhőszakadások. A mostani azonban még ennek tükrében is ritka esőzés volt” – magyarázta Maarten Ambaum, a Readingi Egyetem meteorológus professzora.
Kínában már bevett gyakorlat, de összesen vagy félszáz ország rendszeresen alkalmazza az eljárást, mellyel akkor is csapadékot lehet előállítani, ha egyébként nem esne. A felhők piszkálásának következményei még felettébb bizonytalanok.
Az interneten már be is indultak a spekulációk arról, hogy milyen mesterséges módszerekkel idézhették elő az esőzést. Az összeesküvés-elméletek fókuszában a már említett felhőetetés van, ami a meglévő felhők manipulálását takarja, hogy több eső hulljon azokból.
Ennek módszere, hogy repülőkből apró részecskéket – például a jégkármérséklő rendszerekben is alkalmazott ezüst-jodidot – juttatnak a felhőkbe. A vízgőz ezáltal könnyebben lecsapódhat, és alakulhat esővé – magyarázza a BBC.
Ez a megközelítés nem új, az Arab Emírségek is alkalmazza már évek óta, hogy kezelje a vízhiányt. A heves esőzések után sokan ilyen felhőetetésnek tulajdonították a jelenséget – a Bloomberg a BBC szerint korábban arról írt, hogy ilyen repülőket vetettek be vasárnap és hétfőn az országban, de kedden, amikor a heves esőzések történtek, már nem.
Visuals from Dubai International Airport (DXB) : Dozens of inbound and outbound flights have been cancelled.#airport #rain pic.twitter.com/zq2ylAu8Sn
A brit közmédia nem tudta függetlenül ellenőrizni a felhőetetés időpontjait, ám szakértők úgy nyilatkoztak, hogy ennek egyébként is csak kis hatása lett volna a dologra. Ennek tulajdonítani az egészet pedig „félrevezető”. A heves esőzéseket az időjárási modellek is jóval előre jelezték.
Felesleges pénzkidobás vagy a természet zseniális manipulálása? Több mint 75 éve próbálkoznak vele, de még mindig nem tudni, mennyire hatékony a mesterséges esőfakasztás. De mi köze Kurt Vonnegutnak az ezüst-jodidhoz?
Ami pedig a klímaváltozást illeti, egyelőre nem tudni, mekkora szerepet játszott a jelenlegi heves esőzésekben – a pontos képhez átfogó tudományos elemzések szükségesek.
Kenuzással indította 80 napos túráját Magyar Péter, elsőként Borsodba, a helyben kifejezetten erős Koncz Zsófia körzetébe látogatott el. A Tisza Párt elnökét kérdeztük evezés közben, a helyiekkel pedig a politikai megosztottságról és a választási esélyekről beszélgettünk. Videóriport.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”