szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan irtóznak a tűszúrásoktól, a tűfóbia azonban a múlté lehet: jöhet a mikrotűket, valamint egy tapadókorongot ötvöző megoldás, melyhez a piócáktól merítettek ihletet a tudósok.

Az Advanced Science folyóiratban leírt új megoldást az ETH Zurich kutatói fejlesztették ki, és kevésbé invazív, mint a hagyományos, tűvel végzett vérvétel. Könnyű kezelni is, nem mellesleg orvosi képzettség nélkül is használható – állítják a szakemberek.

Az Interesting Engineering az intézmény közleményét idézve megjegyzi: az új megoldás nem képes annyi vért levenni, mint egy normál tű, de még így is lényegesen jobb a helyzet, mint mondjuk az ujj megszúrásával végzett vérvétel esetében.

A megoldás működése
Advanced Science

Ez a diagnosztikai méréseket megbízhatóbbá teszi, és közben a sérülésveszély is lényegesen kisebb.

Nem is a tű lecserélése volt a cél

A portál felidézi: a kutatók eredetileg egy olyan eszköz – egyfajta tapadókorong – fejlesztésén dolgoztak, ami a gyógyszereket a száj belső nyálkahártyáján keresztül juttatja a véráramba. Gyorsan rájöttek azonban, hogy az elképzelésük más célra is használható lehet.

A megoldás több tekintetben is hasonlít a bőrre tapadó piócákhoz, melyek a fogaikkal ejtenek sebet, hogy vért szívjanak. A kutatók fejlesztése is egy tapadókorongból áll – ez 2,5 cm átmérőjű –, és az ebben lévő mikrotűk a lenyomás hatására átszúrják a bőrt.

Tudjon róla: nagyon nem mindegy, hogy hidegben vagy melegben megy vérvételre

Meglepő eredményre jutott egy amerikai kutatás: a környezeti hőmérséklet hatással lehet a vérvétel eredményére.

A vért a negatív nyomás szívja ki, tehát a tűkre tényleg csak annyi időre van szükség, míg sebet ejtenek a bőrön.

A korong maga szilikonból, míg a tűk acélból készültek, és a kutatók szerint főleg az elmaradott térségekben bizonyulhat majd hasznosnak, például Afrikában. Sertéseken már tesztelték, de embereken még egyelőre nem – ahhoz előbb optimalizálni kell az anyagösszetételét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!