szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kicsi a bors, de erős: bár csak 0,002 milliméter vastag egy újonnan fejlesztett telep, mégis képes 1 volt feszültség leadására. Ez pedig számos területen hozhat áttörést, de azért még csiszolni kell rajta.

A kis robotok nagy problémáját orvosolhatja a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakembereinek fejlesztése, egy mini akkumulátor – derül ki a TechCrunch cikkéből. Az ilyen apró robotok ugyanis épp a méretük miatt ütköznek akadályokba: még ha az elektronikát és a többi alkatrészt sikerül is miniatürizálni, az energiaellátás megoldása nehézkes – lévén ilyen kis akkumulátort fejleszteni nehéz. Az MIT mérnökei azonban sikerrel fejlesztettek ki egy hajszál méretű telepet, mely 0,1 milliméter hosszú, és 0,002 milliméter vastag.

A szinte már felfoghatatlanul kis akkumulátor olyan eszközöket hajthat meg, melyek például gyógyszereket szállítanak az emberi szervezeten belül, vagy éppen gázszivárgásokat észlelhetnek.

Nukleáris akkumulátort fejlesztenek, akár 50 évet is bírhat töltés nélkül

Számos alkalmazásban lenne hasznos egy olyan akkumulátor, amit gyakorlatilag sosem kell cserélni. Két, amerikai központú cég most épp ezen dolgozik, méghozzá nukleáris energia felhasználásával.

Mérete ellenére akár 1 voltos feszültséget is tud generálni, mely képessé teszi érzékelők, kisebb áramkörök és robotikai eszközök meghajtására. Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy jelen pillanatban még egy külső eszközhöz van kötve a rendszer, de a szakemberek állítják: a jövőben ki tudnak fejleszteni egy olyan változatot is áramforrásból, mely teljesen beépíthető lehet az apró robotba – de a feszültségszint növelésén is dolgoznak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!