szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Számos alkalmazásban lenne hasznos egy olyan akkumulátor, amit gyakorlatilag sosem kell cserélni. Két, amerikai központú cég most épp ezen dolgozik, méghozzá nukleáris energia felhasználásával.

Miután a kínai Betavolt startup BV100 néven néhány hónapja előállt az ötlettel, két, Amerikában működő cég is együttműködésre lépett, hogy közösen fejlesszenek egy nukleáris akkumulátort, mely akár 50 éven át is elláthat energiával egy eszközt – bárminemű újratöltés igénye nélkül.

A Kronos Advanced Technologies és a Yasheng Group egy kisméretű telepet kíván fejleszteni, amit például az orvosi eszközökben, a hadiiparban és az űrkutatásban is alkalmazni lehetne. Leginkább olyan téren vehetik majd hasznát, ahol az akkumulátorok cseréje nehézkes. Tipikusan ilyenek például a beültethető orvosi eszközök.

A nukleáris akkumulátor a radioaktív izotópok bomlását alakítja elektromos energiává; a kutatók szerint ez hosszútávú megoldást jelenthet az energiatárolásra, csökkentheti a hulladék mennyiségét, és eközben még a radioaktív anyagok is lebomlanak.

Azt ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az ilyen telepek nem láncreakciókra támaszkodnak, mint az atomerőművek.

Az Interesting Engineering kiemeli: a két vállalat az Egyesült Államokban és Kínában is szabadalmaztatja majd a nukleáris akkumulátort. A kínai tulajdonú Yasheng Group felel majd a kínai szabadalmi bejelentésért, míg az Kronos Advanced Technologies az észak-amerikaiért.

Már a kanyarban lehet az akkumulátor, ami minden eddigit leköröz, ráadásul nem is mérgező

Több szempontból is úttörő akkumulátort fejlesztenek közösen kínai és ausztrál kutatók. Terveik szerint a technológia az okostelefonoktól az elektromos autókon át mindenféle szerkezetben megjelenhet.

Még viszonylag keveset tudni még a leendő fejlesztésről, de annyi kiolvasható a közös sajtóközleményből, hogy az akkumulátor „hatékonyan” fogja majd el a béta-részecskéket, hogy azokat félvezetőkkel elektromossággá alakítsa.

Egy nukleáris elven működő eszköznél kiemelten fontos a biztonság: az ígéret szerint egy robosztus sugárzásvédő házban lesznek majd a hasadóanyagok, így nem tudnak kiszivárogni. A stabil működéshez fejlett hőkezelő megoldások is lesznek a telepben.

Egyelőre nincs kép a nukleáris akkumulátorról, ahogyan azt sem vázolta a két cég, hogy mikorra készülhet el a telep. Ugyanakkor úgy látják, hogy a következő években nőni fog az igény az ilyen akkumulátorok iránt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!