szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók egy speciális kísérlettel bizonyították be, hogy szükség esetén egy atombomba is segíthet abban, hogy a Földet fenyegető aszteroidát más pályára térítsék.

Hollywood mellett a tudósok is régóta úgy gondolják, hogy egy atomfegyver hatásos lehet egy Föld felé tartó aszteroida eltérítéséhez. Az amerikai Sandia National Laboratories fizikusai most megvizsgálták, hogy vajon ez tényleg hatásos védekezési mód lehet-e, és azt is megmutatták, egy ilyen robbantás miként mentheti meg a világunkat.

A kutatók egy kísérlet során nanomásodperces részletességgel rögzítették, hogyan párologtathatja el egy nukleáris robbanás által felszabaduló sugárimpulzus egy közeli aszteroida oldalát. Az esemény annyira heves, hogy több tízezer fokra melegíti fel a felszínt. Ez gyorsan táguló gázgömböt hoz létre, amely képes eltéríteni az aszteroidát a pályájáról – írja a The Guardian. Nathan Moore, a Nature Physics című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője szerint az egész olyan, mintha az aszteroida egy saját rakétával korrigálná a pályáját.

A NASA még 2022 szeptemberében hajtott végre sikeres bolygóvédelmi tesztet: módosította egy aszteroida pályáját, ezzel pedig bebizonyította, hogy életképes lehet a bolygóvédelmi terve. A DART-misszió során a szonda megváltoztatta a Dimorphos pályáját, és olyan erővel csapódott az aszteroidába, hogy 2055-ben jöhet az első, ember okozta csillaghullás.

Felrobbant egy űrszikla a Föld légkörében, órákkal korábban vették csak észre – videó

Mintegy 63 360 km/h sebességgel érkezett meg a Földhöz a 2024 RW1 kódjelű aszteroida, ami méreténél fogva nem tudott kárt tenni a bolygóban.

Ez a megoldás azonban csak azoknál az aszteroidáknál alkalmazható, amelyek méretüket tekintve nagyjából akkorák, mint a Dimorphos – az átmérője nagyjából 170 méter –, és van idő arra, hogy reagálni lehessen a közeledésére. Az atomtölteteket ezzel szemben a nagyobb aszteroidák ellen vetnék be, és akkor, amikor már kevés az idő a becsapódásig.

Moore és kollégái egy álaszteroida darabjait intenzív röntgenimpulzusoknak tették ki, amelyek hasonlóak a nukleáris robbanások során felszabaduló impulzusokhoz. Ennek hatására az objektum darabkáit 321 km/h-s sebességgel repültek szét. Az eredmény azt mutatta, sikerrel lehet pályát módosítani így egy aszteroidánál.

A kutatók úgy vélik, az atombombát 4 km széles aszteroidáknál is be lehetne venni, de ez nem egy szigorú felső határ. Moore úgy véli, ha van elég idő, nagyobb égitestek pályája is módosítható lehet. A dinoszauruszokat kipusztító aszteroida nagyjából 10-11 km átmérőjű lehetett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!