szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kína egy állami ünnep kapcsán mutatta be, hogy mire képes a drónrajok irányításával kapcsolatban.

Október 1-je Kínában nemzeti ünnepnek számít, 1949-ben ugyanis ezen a napon kiáltották ki a Népköztársaságot. Az egyhetes ünnep programjai már szeptember végén elindultak, amelynek nyitánya rögtön egy világrekordot hozott. Pontosabban kettőt – számolt be róla az Interesting Engineering.

Az állami ünnepség keretei között Sencsen városának tengerpartján tartottak látványos drónshow-t, amikor is 10 197 eszköz szállt egyszerre a magasba. Egyfelől ennyi drón egyszerre még soha nem szállt fel úgy, hogy azokat egyetlen számítógépről vezérelték, másfelől mivel ilyen nagy számú egység emelkedett a magasba, minden eddiginél nagyobb képpé álltak össze a levegőben.

Az X-re feltöltött videók alapján a show egészen elképesztő látványosságot hozott.

Guinness World Records on X (formerly Twitter): “This incredible drone lit up the sky in China and included famous landmarks like the Great Wall of China ✨ pic.twitter.com/j4xkCZvzaw / X”

This incredible drone lit up the sky in China and included famous landmarks like the Great Wall of China ✨ pic.twitter.com/j4xkCZvzaw

A beszámoló szerint az egyhetes ünnep során minden egyes nap több mint 10 ezer drón száll majd fel naponta a város különböző pontjain. Az azonban, hogy ilyen bravúrra volt képes Kína, figyelmeztetés is a világ számára.

Az Interesting Engineering emlékeztet, a modern hadviselésben például az összehangolt drónrajok hihetetlenül hatékonynak bizonyultak. Ezeket a kis pilóta nélküli légi járműveket (UAV) a fedélzeti rendszerek és a mesterséges intelligencia kombinációja vezérli, lehetővé téve számukra, hogy 200 km/h feletti sebességgel manőverezzenek. Míg Sencsenben ez egyértelműen a szórakoztatásról szólt, ugyanaz a technológia képes forradalmasítani olyan területeket, mint a felderítés, a támadás és a védelem.

Kína jelenleg vezető szerepet tölt be a drónok gyártásában és fejlesztésében. Nemrég olyan technológiát mutatott be, ami túlterhelné a légvédelmet: egyetlen drón több darabra válna egy esetleges támadás esetén. És mivel Tajvant folyamatosan fenyegeti Kína, nem elképzelhetetlen, hogy egy megszállás esetén bevetné ezt a rendszert a távol-keleti rezsim.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!