szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók vizsgálata szerint a 6G-hálózat olyan gyors lehet, hogy egyetlen másodperc leforgása alatt 20, átlagos hosszúságú filmet lehet majd átküldeni a hálózaton.

A várakozások szerint 2030-tól állhat majd működésbe az új mobiltechnológia, a 6G. Bár a fejlesztések még javában zajlanak, a University College London kutatói nemrég megmutatták, milyen változást jelenthet a technológia bevezetése az 5G-hez képest. Spoiler alert: nagyot.

Az IEEE Xplore-ban megjelent publikáció szerint a következő generációs vezeték nélküli hálózatok akár 938 gigabit/s sebességet is elérhetnek. Ha ez a szám elsőre nem mond semmit, nem baj, itt egy másik is: a szakemberek szerint ez nagyjából 9000-szer gyorsabb kommunikációt jelent, mint amire a jelenlegi 5G-hálózatok képesek.

Ez a gyakorlatban annyit tesz: 20 darab átlagos hosszúságú filmet lehetne átküldeni rajta egyetlen másodperc leforgása alatt – írja a New Scientist.

Nem nehéz belátni, hogy ha az 5G esetében az önműködő ipari robotok alkalmazásáról beszéltek a szakemberek, akkor a 6G esetében a robbanásszerű elterjedésükre, valamint az önvezető autók jelentős térnyerésére lehet majd számítani.

Az egyik legnagyobb probléma, amelyet a 6G szeretne megoldani, az a torlódás, amellyel az 5G egyszerűen nem tud lépést tartani. A technológia a szűk sávszélessége miatt nem tud egyszerre sok embert kiszolgálni – például egy sporteseményen vagy egy koncerten –, mert csak korlátozott számú kapcsolatot tud egyszerre kezelni.

Tapossák az utat a 6G előtt, de lehet, hogy igazából csak 5G 2.0 lesz belőle

Várhatóan jövőre rögzítik az új, 6G-s mobiltechnológia szabványait, és 2030-tól állhat működésbe. Addigra nagy szükség lesz rá a mesterséges intelligencia hatalmas adatforgalma miatt. A hálózatépítés gigászi összegekbe kerül, az üzemeltetők menekülési útvonalakat kereshetnek.

A kutatók az 5 és 150 GHz közötti tartományt tesztelték. A jel és a hálózat működésének javítása érdekében a jelenleg használt szabványos digitális–analóg konvertereket használták, hogy nullákat és egyeseket tudjanak a rádióhullámokon keresztül küldeni egyik helyről a másikra. Ezután egy másik módszer segítségével a magas frekvencián is megpróbálták ugyanezt megtenni – ott, ahol az 5G már a saját korlátaiba ütközik. A két technológia együttes használata lehetővé tette a hálózat hatékonyabb működését, miközben hagyta, hogy a következő generációs eszközök mindkét jelet befogják.

A megoldás lehetővé tette, hogy a 6G-s hálózaton megosztott adatok biztonságosabban és gyorsabban mozogjanak. A kutatók megjegyezték: több jel együttes küldésével érték el a 900+ Gbps sebességet, ha azonban egyedi jeleket küldenek, az valószínűleg a terrabites tartományba löki a kapcsolati sebességet. A technológiának köszönhetően végül az sem kizárt, hogy hologrammal lehet majd kommunikálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!