Tapossák az utat a 6G előtt, de lehet, hogy igazából csak 5G 2.0 lesz belőle

6 perc

2024.10.05. 11:00

Várhatóan jövőre rögzítik az új, 6G-s mobiltechnológia szabványait, és 2030-tól állhat működésbe. Addigra nagy szükség lesz rá a mesterséges intelligencia hatalmas adatforgalma miatt. A hálózatépítés gigászi összegekbe kerül, az üzemeltetők menekülési útvonalakat kereshetnek.

Lassan ment, de Németország végül csak kizárja a nagy sebességű 5G-s mobilhálózatából a kínai Huaweit és ZTE-t. A döntésnél csak a kitiltás lesz lassabb: a központi rendszerelemeknél 2026 a határidő, a kevésbé fontos infrastruktúránál 2029. A tiltás nem pusztán annyit jelent, hogy a hálózatüzemeltetők nem építhetnek be kínai vállalkozásoktól származó komponenseket, a már beépítetteket is le kell cserélni. Ez nem lesz kis feladat, becslések szerint a német 5G-s infrastruktúra több mint fele ilyen részekből áll. Ugyanakkor a berendezések normál csereciklusa miatt a 2029-es dátum kellően távoli ahhoz, hogy ne okozzon különösebb fejfájást az üzemeltetőknek. Volker Wissing digitális ügyekért felelős miniszter úgy fogalmazott, hogy a céldátumok meghatározásánál a kormány komolyan vette a biztonsági aggályokat, ugyanakkor a gazdasági realitásokat is szem előtt tartotta.

Az intézkedés kritikusai szerint Németország „túl puhán” lép fel Kínával szemben, amiért még évekig hagyja, hogy – potenciálisan akár kémkedésre is használható – kínai eszközök működjenek az ország kritikus hálózatában. Mások szerint a kínai telekomcégek és technológia bojkottja teljesen fölösleges. Egyrészt a biztonsági aggályok megalapozatlanok, mivel eddig nem volt olyan konkrét incidens vagy bizonyíték, amely alátámasztaná a kínai kémkedést. Másrészt az ázsiai ország, ha nem is kihagyhatatlan, de nehezen nélkülözhető kapacitásokkal és technológiákkal rendelkezik a globális telekommunikációs rendszerek fejlesztésében és kiépítésében. Például a berlini intézkedésekkel nagyjából egy időben kínai mérnökök egy csoportja bejelentette: a világon először sikeresen tesztelték a 6G-s (hatodik generációs) mobiltechnológiát.

A 6G-s technológiától a jelenleg használt 5G-s utódjaként jelentős előrelépést remélnek. Magasabb rádiófrekvenciás tartományban működik majd, így sokkal nagyobb sebességgel jóval nagyobb adatforgalom lebonyolítására lesz alkalmas.