Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Megtörtént, ami korábban sokáig elképzelhetetlen volt: az amerikaiak már nem tudják használni a világ egyik legnépszerűbb alkalmazását, miután magyar idő szerint vasárnap hajnalban országszerte elsötétült a TikTok. Donald Trump megválasztott elnök szombaton 90 napos haladékot lebegtetett be, de még nincs döntési jogköre.

A TikTok alkalmazás és a videós szolgáltatás weboldala sem elérhető az Egyesült Államokból – jelentette magyar idő szerint vasárnap hajnali 5 órakor minden jelentősebb amerikai lap.

Amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők korábban figyelmeztettek, hogy Kína felhasználhatja az alkalmazás adatgyűjtését az amerikai szövetségi alkalmazottak és vállalkozók nyomon követésére. Ezt a szolgáltatás tulajdonosa, a ByteDance cáfolta. Joe Biden elnök kormánya megpróbálta arra kényszeríteni a vállalatot, hogy adja el érdekeltségét egy amerikai vásárlónak. Így az alkalmazást Bidenék nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették, és Joe Biden utolsó elnöki napjára időzítve annak betiltását rendelték el az Egyesült Államokban. A döntés jogszerűségét pénteken az amerikai legfelsőbb bíróság egyhangú ítélete is megerősítette.

Donald Trump megválasztott elnök szombaton azt mondta „nagy valószínűséggel” 90 napos haladékot ad majd TikToknak. Az NBC Newsnak úgy fogalmazott, hogy hivatalba lépése után, valószínűleg már hétfőn bejelentést tesz az üggyel kapcsolatban. A mögötte álló politikai erő álláspontja egyébként nem egységes, több republikánus képviselő is egyetért a szankcióval. Arkansas szenátora, Tom Cotton pénteken X-csatornáján – egy logikailag nem biztos, hogy teljesen védhető érvelés mentén – úgy fogalmazott:

„A ByteDance-nek és kínai kommunista mestereinek kilenc hónapjuk volt, hogy eladják a TikTokot a vasárnapi határidő előtt. Az a tény, hogy a kommunista Kína nem engedélyezi az eladását, pontosan elárulja, hogy mi is a TikTok: egy kommunista kémalkalmazás. A Legfelsőbb Bíróság helyesen utasította el a TikTok hazugságait és jogi érveknek álcázott propagandáját.”

Mindenesetre Trump megválasztott elnökként jelenleg döntési jogkörrel még nem bír, a leköszönő Joe Biden és kormánya pedig nem változtatott álláspontján. Ennek következtében helyi idő szerint szombaton először az alkalmazás és a szolgáltatás webes felülete vált elérhetetlenné, azaz a meglévő mintegy 170 millió amerikai felhasználó már nem tudta működésre bírni az appot. A The Washington Post írja: nem sokkal később az Apple és a Google is lépett, eltávolították a programot az App Store-ból és a Play Áruházból.

A szolgáltatás webes felületén az amerikaiak egy tájékoztatást látnak. Ebben informálják őket arról, miért nem tiktokozhatnak. Az üzenet rögtön utána Donald Trump ígéretével folytatódik. Hogy a helyzet másfél napon belüli megoldását a TikToknál sem veszik 100 százalékosan biztosra, annak jele lehet, hogy a tájékoztatás utolsó sorában található egy link, melyen az amerikai felhasználók letölthetik tiktokos adataikat. (A mobilos alkalmazásban az utolsó mondat nem látható, az adatok csak a webes felületről tölthetők le.)

A TikTok nyitóképernyője az amerikai tiltás után
képernyőkép / HVG

Donald Trump pénteken azt mondta, hogy beszélt Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és többek között a TikTokról is tárgyaltak. A TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew várhatóan a technológiai vezetők között ott lesz Trump hétfői beiktatásán. Shou Zi Chew pénteken, a TikTokon tette közzé videós üzenetét, melyben azt ígéri, cége mindent meg fog tenni azért, hogy a platform továbbra is „a határok nélküli kreativitás és felfedezés otthona legyen, ahogy az inspiráció és az öröm forrása is, még éveken át”.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a TikTok közel sem ennyire egyértelműen felhőtlenül boldog hely: nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte több országában tizenévesek zaklatásáért, mentális problémáinak kialakulásáért is felelősnek tartják a rövid videói révén amúgy mindenhol rendkívül népszerű szolgáltatást.

„Joseph Goebbels legfeljebb álmodhatott ilyesmiről” – TikTok-titkok

Közelebb került a TikTok az USA-ban ahhoz, hogy betiltsák, mert az ellenséges Kína eszközének tekintik. De a világ több részén tizenévesek zaklatásáért, akár haláláért is felelősnek tartják a rövid videói révén amúgy globálisan rendkívül népszerű szolgáltatót.

Bloomberg néhány nappal korábbi értesülései szerint bár a kínai kormány szeretné, ha az amerikai üzletág a ByteDance tulajdonában maradna, fontolóra vették azt a lehetőséget, hogy a cég Elon Musknak adja el a TikTokot. Az értesülés életszerűségét erősíti, hogy ez minden bizonnyal szimpatikus lenne Trumpnak is, aki az utóbbi időben egyre szorosabb kapcsolatot ápol Muskkal. Gyengíti viszont az információt, hogy a hírt a ByteDance cáfolta, Musk pedig csak nevető emojikkal reagált rá.

A The Washington Post azt írja, értesülései szerint a mesterséges intelligenciával dolgozó keresőszolgáltatást építő amerikai Perplexity megkereste már a ByteDance-et egy, a két vállalat összeolvadását leíró javaslattal. Ezt az USA-béli cég azóta a CNN-nek megerősítette.

A TikTok-tiltási ügy az amerikai-kínai gazdasági háború része. Erről a vonatkozásáról részletes elemzésünkben olvashat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!