TikTok-háború: a legfelsőbb bíróság betiltja, Trump mentené, közben az amerikai felhasználók már a Vörös könyvecske oldalain borulnak a kínai kémek nyakába

11 perc

2025.01.18. 06:00

A világsláger-alkalmazásnak nemzetbiztonsági aggályok miatt január 19-től reszeltek az USA-ban – vagy nem, mert másnap jön Trump, aki tavaly nyárig még ütötte a TikTokot, aztán hirtelen irányt váltott, és a hírek szerint most díszpáholyba várja az app vezérigazgatóját a beiktatásán. Az amerikai tiktokkerek már elkezdtek átregisztrálni egy másik kínai appra, ahol a két ellenséges nemzet fiataljai egyelőre egészen valószínűtlenül szívélyesen közelednek egymáshoz.

Jelen állás szerint január 19-én véget ér a TikTok amerikai története. Az USA kormánya nem tudta arra kényszeríteni az app tulajdonosát, a kínai ByteDance-et, hogy adja el érdekeltségét egy amerikai vásárlónak – így viszont az alkalmazást nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva Joe Biden utolsó elnöki napján betiltják az Egyesült Államokban, amit pénteken az amerikai legfelsőbb bíróság egyhangú ítélete is megerősített.

Vannak kérdőjelek azzal kapcsolatban, hogy a gyakorlatban hogyan fog kinézni a TikTok betiltása, azzal kapcsolatban meg pláne, hogy mennyire lenne tartós ez a tiltás, mert január 20-án visszatér az USA elnöki székébe Donald Trump, aki tavaly nyáron az alkalmazás esküdt ellenségéből annak hangos támogatójává vedlett át. Alább végigvesszük a kérdéseket és a lehetséges válaszokat, és bemutatunk egy teljesen valószínűtlennek tűnő online társadalmi jelenséget, ami a TikTok-vegzálás nélkül nem alakult volna ki.

Lassú sorvadás vs. azonnali lekapcsolás

A TikTokkal szembeni amerikai kormányzati aggályok ciklusokat ívelnek át, első országlása idején Donald Trump is szorgalmazta a szankciót, az eladást kikényszerítő törvényt azonban már Joe Biden írta alá 2024 áprilisában. Ez mondta ki, hogy január 19-ig vagy eladják az appot egy amerikai vevőnek, vagy jön a betiltás.

Az ultimátum mögött álló nemzetbiztonsági aggályok szerint azért szükséges ez a lépés, mert az amerikai hatóságok attól tartanak, hogy az app által a felhasználótól begyűjtött adatok egyenesen a kínai hírszerzéshez kerülnek, meg attól is, hogy az alkalmazás fű alatt a Kínai Kommunista Párt ideológiáját igyekszik puhán beültetni a felhasználók agyába.

A betiltás alapesetben nem azt jelentené, hogy hirtelen, mágikus módon minden amerikai állampolgár telefonjáról törlődik az app. Az alkalmazásboltok online polcairól ugyan egyből lekerülne, de azon túl az történne vele, mint a néhány éve szintén betiltott Huawei-telefonoknál. Azokra a tiltást követően már nem tudtak frissítések települni, és idővel gyakorlatilag használhatatlanná váltak. Tehát a hirtelen halál helyett az amerikai telefonokra telepített TikTokra is a lassú sorvadás várna.

Donald Trump hivatalos TikTok-fiókja egy 2024-ben készült felvételen
Jaque Silva / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Legalábbis így tűnt egészen szerdáig, amikor a Reuters úgy értesült: a ByteDance nemcsak várja a leállást, de aktívan készül is rá. A frissítések híján bekövetkező lassú elsorvadás helyett az alkalmazást megnyitni próbáló felhasználók január 20-ától egy felugró üzenetet fognak látni, amely egy olyan weboldalra irányítja őket, ahol a tiltásról szóló információkat találnak. A vállalat emellett azt is lehetővé tenné a felhasználóknak, hogy letölthessék és konzerválhassák az összes adatukat – már ha igazak a hírügynökség értesülései. A TikTok egyik védőügyvédje múlt héten azt mondta a Legfelsőbb Bíróság előtt, hogy betiltás esetén

„elsötétülünk, a platform gyakorlatilag lekapcsol”.

Ez arra mutat, hogy az értesülések helytállók. A ByteDance természetesen az elejétől fogva hangosan tiltakozott az eladásra kényszerítő törvény ellen. Egyebek mellett azzal is érveltek, hogy ha a TikTok leáll az USA-ban, azzal egy sor további ország és több tízmillió felhasználó is rosszul jár, mivel az Egyesült Államokban több száz olyan szolgáltatóközpontjuk működik, amely lehetővé teszi, hogy világszerte elérhető legyen az app. A Reuters forrásai szerint egyébként a szolgáltatás leállítása egyszerű és gyors, különösebb tervezést nem igényel. A ByteDance számára kedvező fordulat esetén pedig szintén könnyen helyre lehetne állítani az app elérését.

Trump pálfordulása

Lehetett volna visszakozni, mert az eladás kikényszerítéséről szóló törvény eleve lehetőséget ad a hivatalban lévő amerikai elnöknek arra, hogy akár 90 nappal is kitolja az értékesítés határidejét, annyi idő alatt pedig ki lehetne találni újabb megoldásokat a helyzetre. Csak hát a hosszabbítás aktiválására legkésőbb január 19-én lett volna lehetőség, aznap pedig még épp Biden lesz hivatalban, aznap tölti elnöksége utolsó napját. Ő pedig a legfelsőbb bíróság döntése után jelezte, hogy adminisztrációja utolsó óráiban nem fognak már érvényt szerezni a döntésnek.