szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Bár még eltart egy ideig, hogy az emberszerű robotok általánossá válnak, úgy tűnik, a nagy technológiai vállalatok igencsak komolyan veszik ezek fejlesztését. A kérdés tehát nem az, hogy tényleg lesznek-e ilyenek, hanem az, hogy mikor jelennek meg.

A vegyes- és kiterjesztett valóságot mutató szemüvegek után újabb területen küzdhet meg a Meta és az Apple: a humanoid robotok világában – írja aktuális hírlevelében Mark Gurman, a Bloomberg Apple-szakértője. Míg az elmúlt két év technológiai erőfeszítései a mesterséges intelligenciára összpontosítottak, az elkövetkező évek a robotok fejlesztéseit hozhatják, beleértve az emberszerű gépeket és azokat az eszközöket, amelyek az otthonaikban mozoghatnak, segítve a mindennapi életet.

A Meta a napokban bejelentette, hogy új egységet indít Reality Labs hardverrészlegén belül, amelynek célja, a humanoid robotok készítésén túl egy, az Androidhoz hasonló, mögöttes szoftverplatform felépítésére, amelyet azután a hardvergyártók használhatnak. A vállalat nem a nulláról indít, hiszen korábban már fejlesztett ki szenzorokat és számítási technológiákat a vegyes valósághoz, és persze van egy Llama nevű mesterséges intelligencia modellje is. Ezek adják a legjobb hátteret a robothardverekhez – állítják a Metánál. Állítólag mérnököket fognak felvenni az új projekthez, és biztosak abban, hogy az elkövetkező években más cégeknek is segíteni fognak, hogy humanoid robotokat hozzanak létre. Legelőször viszont olyan robotokat szeretnének eladni, amelyek az otthonokban működnének, és háztartási feladatokat végeznének.

Más utat követ majd az Apple – jósolja Gurman. Azokat a termékeket részesíti előnyben, amelyeknél az összes egység (hardver, szoftver stb.) saját kézben van. Humanoidja az Apple mesterséges intelligenciájára épülne, és szorosan integrálná a cupertinóiak technológiáit. A vállalat gépi tanulással foglalkozó csoportjában külön MI-kutatócsoportok vannak, amelyek a robotfejlesztésekre összpontosítanak. Az Apple egyébként egy olyan asztali eszköz piacra dobását tervezi, amelyik lényegében egy robotvégtagot rögzít a kijelzőhöz. Dolgoznak egy mpbil roboton is, amelyik a már pár éves Amazon Astróhoz hasonlítana.

Amazon

Egy Apple márkajelű humanoidra még egy darabig várni kell, de ha megjelenik, akkor a Tesla ugyancsak megjelenés előtt álló Optimusának riválisa lehet. A Google DeepMind csapata is beleásta magát a robotikába, és nem volna meglepő, ha a cég saját szoftvert készítene erre a kategóriára (is).

Valamennyi cég számára kulcskérdés az idő, pontosabban a robot megjelenése (gondoljunk csak a mesterséges intelligenciában először igazán nagyot alakító OpenAI-re). Bár maga a projekt elhalt, az önvezető autók terén tett erőfeszítések kifizetődőek lehetnek az Apple számára. Hiszen míg az egyik kerekeken közlekedik a város utcáin, addig a másik lábakon mászkál a nappaliban – az alapvető technológiák megegyeznek.

Talán nem véletlen, hogy az Apple-nél a robotokkal kapcsolatos munkák vezetője az a Kevin Lynch, aki az Apple önvezető autójával foglalkozó egységet felügyelte, és segített meghozni a döntést, hogy felszámolja azt. Tehát egyértelműen rendelkezik a nagy hardverprojektek lebonyolításához szükséges tapasztalatokkal, nem mellesleg érti a szükséges technológiákat is.

A Metához pedig a napokban csatlakozott a General Motors által támogatott, önvezető autókkal foglalkozó Cruise cég korábbi vezérigazgatója, Marc Whitten – ő fogja irányítani a humanoid robotokat célzó tevékenységeket. Whitten Whitten egyébként a Unity Software játékóriás műszaki igazgatója is volt, vezette az Amazon szórakoztató eszközök részlegét, és 17 évet töltött a Microsoftnál, ahol az Xbox csapat alapító mérnöke volt.

A humanoid robotok esetében tehát immár nem az a kérdés, hogy megjelennek-e, hanem az, hogy mikor. És a válasz: hamarabb, mint ahogyan azt gondolnánk – zárja hírlevelét Mark Gurman.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!